W Piekarach zbudują pumptrack i miasteczko rowerowe

czwartek 23 lutego 2023
  • fot. mat. prasowe UM Piekary Śląskie
    fot. mat. prasowe UM Piekary Śląskie
  • fot. mat. prasowe UM Piekary Śląskie
    fot. mat. prasowe UM Piekary Śląskie
  • fot. mat. prasowe UM Piekary Śląskie
    fot. mat. prasowe UM Piekary Śląskie
Inwestycja w nowym parku międzyosiedlowym wyniesie 5 mln zł. Prace nad nowym obiektem rozpoczną się w tym roku, a zakończą w 2024. Mali i duzi fani dynamicznej zabawy i jazdy na rowerach będą zachwyceni.

Teren w rejonie ul. Armii Krajowej w Piekarach Śląskich już niebawem przejdzie metamorfozę. Powstanie tu park z pumptrackiem i miasteczko rowerowe do nauki jazdy. Miastu udało się uzyskać na ten cel 4,5 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Szacowany koszt całej inwestycji to 5 mln zł.

Rowerowy plac zabaw

Pumptrack to specjalnie przygotowany tor, który ma kształt zamkniętej pętli. Na jego powierzchni są specjalne muldy, które sprawiają, że jazda na rowerze nie wymaga pedałowania. Piekarski rowerowy plac zabaw będzie torem wykonanym w technologii lanego betonu, metodą torkretowania. Przy zachowaniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa, obiekt pozwala na obycie z rowerem, rozwija koordynację ruchową oraz poprawia zmysł równowagi.

Nauka jazdy poruszania się na drodze

Miasteczko ruchu drogowego, usytuowane będzie w północnej części parku. Projektowany obiekt zbudowany będzie z dróg o szerokości maksymalnie 2 m, przeszkód typowych dla sytuacji na drodze np. przejazd kolejowy. Dodatkowo na torze pojawią się znaki drogowe pionowe oraz poziome, namalowane na jezdni.

W parku powstaną również chodniki z kostki betonowej bezfazowej, mała architektura taka jak: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice informacyjne. W planach są także nasadzenia drzew. Inwestycja zakończy się w 2024 roku.

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

Nauka jazdy na rowerze może sprawiać problemy (fot. sxc.hu)

Dla tych, którzy nie zdążyli jeszcze nauczyć swojej pociechy jazdy na rowerze, przygotowaliśmy ściągę - jak to zrobić szybko i bezboleśnie.
Swoim doświadczeniem podzielił się z nami Tymek Błaszczyk, trener klubu sportowego Alpino (www.alpino.pl).

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? 8 kroków do sukcesu