Ucz się skuteczniej! Techniki pamięciowe w szkolnej ławce cz. 6

poniedziałek 6 marca 2023
Czy wiesz, że jedną z najważniejszych umiejętności w skutecznej nauce jest… kreatywność? Szczególnie w sytuacji, kiedy musimy nauczyć się wielu faktów i różnych informacji, jak np. z geografii, historii, biologii…

Założeniem mnemotechnik jest model podwójnego kodowania tzn. każde zapamiętane przez nas słowo posiada swój „wizualny kod”. Ale zaraz, zaraz… czy to oznacza, że w naszej pamięci znajdują się przede wszystkim obrazy? W dużym uproszczeniu – tak. Każde słowo, zdarzenie, definicja – utrwalają się za pomocą obrazów. Jeśli nie posiadamy takiego łańcucha słowno-obrazkowego, trudniej nam będzie zapamiętać, a następnie odtworzyć informację.

Mapa myśli

Świetną metodą wykorzystującą podwójne kodowanie jest mapa myśli. Nie do końca zaliczana do klasycznych mnemotechnik, a raczej do metod efektywnego notowania. Wartą ją poznać.

Jak przygotować wizualną notatkę?

- Biała kartka, ułożona w poziomie (takie ułożenie daje nam lepszy widok – horyzontalny, dzięki temu szybciej obejmujemy wzrokiem znaczną część informacji)

- Tytuł (temat notatki) wpisujemy na środku

- Każda kolejna idea, wątek, zagadnienie – tworzymy poprzez rysowanie „gałęzi” strzałek odchodzących od tematu głównego

- Każda główna gałąź może mieć też gałązki poboczne, gdzie zapisujemy a właściwie rysujemy dodatkowe informacje

- Większość informacji staramy się narysować, lub wykorzystywać symbole i ikony – na naszej stronie internetowej znajdują się również materiały, gdzie pokazujemy podstawy myślenia wizualnego

- Wykorzystujemy słowa, staramy się jednak ograniczyć ich liczbę – raczej równoważniki zdań, słowa kluczowe, hasła wywołujące skojarzenia

- Używamy kolorów! Każda gałąź może mieć swój kolor, dzięki temu łatwiej Ci będzie oddzielić informacje

- Notatka wizualnie powinna zająć całą stronę

- Nie rysujemy gałęzi „na zapas”. Tworzymy je na bieżąco, zgodnie z liczbą informacji.

- Każda gałązka powinna być podpisana, stosujemy do tego również słowa klucze (najlepiej drukowane)

Mapa myśli pomaga w ustrukturyzowaniu wiedzy, w tworzeniu połączeń i zależności przyczynowo-skutkowych. Możesz w ten sposób rozrysować np. panowanie wybranego króla (historia), zabarwienia jonów (chemia) czy utrwalić wątki powieści (nasza ulubiona lektura: „Chłopcy z placu broni”).

Więcej artykułów o szybszym zapamiętywaniu znajdziecie tutaj

*Autorka artykułu jest trenerką technik pamięciowych i szybkiego czytania, właścicielką firmy szkoleniowej Lucky Mind.

Kategoria: Porady ekspertów

Zobacz także

Rok szkolny na pełnych obrotach. Pojawiły się pierwsze kartkówki, sprawdziany i oczywiście – oceny. Jak zacząć ten semestr z lepszymi nawykami? Co można zmienić, aby ułatwić naukę i zmobilizować dziecko do samodzielnej pracy? Przedstawiamy kilka wskazówek, które można wprowadzić u siebie w domu.

Jak wspierać dziecko w nauce? 7 kroków do sukcesu