Fala w Parku Śląskim zyska nowy blask

wtorek 7 marca 2023
  • fot. mat. prasowe Park Śląski
    fot. mat. prasowe Park Śląski
  • fot. mat. prasowe Park Śląski
    fot. mat. prasowe Park Śląski
Jak zmieni się kultowe kąpielisko? Dla dzieci powstaną 2 wodne place zabaw, dla miłośników pływania trzy tory – po 25 metrów każdy. Do tego 5 zjeżdżalni, wieża do skoków, basen z falą, dzika rzeka, wodny gejzer i inne atrakcje. Prace nad inwestycją mają zakończyć się najpóźniej we wrześniu 2024 roku.

6 marca w Urzędzie Marszałkowskim podpisano umowę z wykonawcą na budowę nowego kąpieliska Fala w Parku Śląskim. Koszty inwestycji wyniosą ponad 135 milionów złotych.

Atrakcje dla dzieci

Stare kąpielisko zostanie rozebrane, a w jego miejscu powstaną nowe obiekty. W kompleksie znajdą się dwa wodne place zabaw z atrakcjami dla dzieci. Nie zabraknie tryskających gejzerów, armatek i zamku na wodzie z niewielkimi zjeżdżalniami. Będzie też nadmuchiwana poduszka z fontanną na szczycie oraz pięć zjeżdżalni – najdłuższa o długości blisko 100 metrów.

Sztuczna fala, dzika rzeka i wodny taras

W nowej Fali znajdzie się również basen pływacki z trzema torami – po 25 metrów każdy. Zachowana zostanie też wieża do skoków. Śmiałkowie będą mogli skakać z wysokości 3 i 5 metrów. Miejscami zabawy i rekreacji będą: basen z falą, dzika rzeka, wodny gejzer, wodny taras oraz niecka z biczami wodnymi. Nie zabraknie leżaków, przebieralni oraz strefy gastronomicznej. Obiekt zyska również mały amfiteatr, nowe kasy, małą architekturę oraz zadaszenie przy wejściu. Powierzchnia basenów i brodzików wyniesie 3,5 tys. metrów kwadratowych, a całe kąpielisko pomieści 2 tys. gości.

Kultowe miejsce na Śląsku

Fala została zaprojektowana na początku lat 60, a jej budowa zakończyła się w 1966 roku. Popularnością cieszył jeden z basenów, w którym była sztuczna fala. Od niego nazwę wziął cały kompleks, który był jedną z największych atrakcji w regionie. Obiekt przez kilkadziesiąt lat nie przeszedł poważnego remontu i niszczał. W 2016 roku został zamknięty.

Za realizację budowy nowej Fali odpowiadać będą firmy: Mostostal Zabrze, TRANSCOM z Katowic i MAXIMUS ZBH MUC z Siemianowic Śląskich. Prace mają zostać zakończonej najpóźniej we wrześniu 2024 roku, co oznacza, że latem 2025 roku znów będzie można spędzać tam wolny czas. 

Kategoria: Wiadomości