Szczotkowanie ciała na sucho i mokro – zalety
Najważniejsza zasada w szczotkowaniu ciała jest taka, że to rytuał, który powinien sprawiać przyjemność. Być chwilą relaksu, a nie przykrym i – o zgrozo! – bolesnym zabiegiem, który chcesz zrobić jak najszybciej. Twoje nastawienie i samopoczucie w trakcie to połowa sukcesu. Jeżeli szczotkowanie na sucho jest zbyt intensywne, zacznij od szczotkowania na mokro, a może z czasem przekonasz się do wersji bez wody. Jeśli nie, to też w porządku, możesz szczotkować skórę wyłącznie na mokro.
Jak szczotkować?
Aby szczotkowanie przebiegało w sposób prawidłowy i nie prowadziło do uszkodzeń czy podrażnień, konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Bez względu na to, czy szczotkujesz na sucho czy na mokro, zawsze masuj od dołu do góry.
- Zacznij szczotkowanie od stóp – wykonuj koliste ruchy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, do góry w stronę serca. Nie pomijaj żadnych obszarów: szczotkuj palce, podeszwy stóp, pięty, kolana. Z czasem przyzwyczaisz się do włosów szczotki i przestaną cię łaskotać.
- W miejscach, gdzie skóra jest delikatniejsza (piersi, dekolt, wewnętrzna strona ramion i ud) zmniejsz nacisk, aby jej nie uszkodzić.
- Szczotkowanie dłoni zacznij od palców do góry (dłoń, przedramię, łokieć, ramię) w kierunku dekoltu.
- Dekolt szczotkuj od szyi w dół, do serca.
- Dobrze byłoby nie pomijać pleców. Jeżeli nie sięgasz, kup szczotkę z rączką albo poproś kogoś o pomoc.
- Szczotkuj ciało co drugi dzień przez ok. 5 minut.
- Szczotkuj na tyle delikatnie, aby nic nie bolało. Zbyt agresywne tarcie skóry może przynieść więcej szkód niż pozytywnych rezultatów.
Do szczotkowania na mokro możesz użyć ulubionego żelu pod prysznic lub do kąpieli, a nawet olejku. W trakcie tego zabiegu wszystkie kosmetyki do ciała, jakie zastosujesz, dużo lepiej wchłoną się w skórę, a zawarte w nich składniki aktywne zostaną przez nią znacznie efektywniej wykorzystane dzięki pobudzonemu krążeniu.
Efekty szczotkowania ciała na sucho i na mokro
Pierwsze efekty zobaczysz i poczujesz od razu po zabiegu. Skóra będzie lekko zaczerwieniona i rewelacyjnie wygładzona. Jeżeli twoim celem jest poprawa gęstości skóry lub walka z cellulitem, to rezultatów możesz się spodziewać już po ok. 2–4 tygodniach systematycznego szczotkowania.
Inne zalety szczotkowania ciała to:
- ujędrnienie dzięki pobudzeniu syntezy elastyny i kolagenu w głębszych warstwach skóry;
- poprawa ukrwienia i dotlenienia skóry;
- lepszy transport składników odżywczych;
- redukcja problemu wrastających włosków po depilacji;
- usuwanie martwego naskórka;
- natychmiastowe odświeżenie skóry;
- rozjaśnienie;
- wygładzenie;
- zmniejszenie widoczności płytkich blizn i przebarwień.
Mimo że szczotkowanie ciała jest bardzo korzystnie wpływającym na całe ciało zabiegiem, w niektórych przypadkach odradza się jego wykonywanie. Przeciwwskazaniami do szczotkowania ciała są: żylaki, pajączki, aktywne zmiany skórne, AZS i trądzik.