Kastor - pomysłowy bóbr

wtorek 4 kwietnia 2023
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Wiek przedszkolny to czas, w którym dzieci potrafią być zafascynowane codziennością, szczególnie tą dorosłą. Majsterkowanie, pieczenie, wszelkie zabawy w dorosłych są wtedy równie interesujące, co superbohaterowie. To dlatego seria o Kastorze jest tak lubiana przez małych czytelników.

Kastor to bóbr. Bohater serii książek dla dzieci autorstwa Larsa Klintinga, które w Polsce ukazują się w wydawnictwie Media Rodzina. Książki te dedykowane są młodszym dzieciom przedszkolnym, ale mogą spodobać się już dwulatkom, a także dzieciom wczesnoszkolnym. Dlaczego?

Celebracja codzienności

Kastor to bohater, którego w dzisiejszych czasach nazwalibyśmy wielbicielem życia w duchu slow. Jego przygody są pozbawione ekstremalnych momentów i wielkich emocji. Jak to możliwe, że te historie podobają się dzieciom? Myślę, że ich sukces tkwi w przemyślanej narracji, która uczy nas uważności. Autor potrafi z codziennych czynności stworzyć wciągającą przygodę, którą chce się potem powtórzyć w prawdziwym życiu.

Kastor naprawia rower

„Kastor naprawia rower” to nasza ulubiona część tej serii, która zafascynowała mojego siedmiolatka. Tu historia jest dość poważna. Kastor i Maciuś wyruszają na piknik, ale zaraz za domem Maciuś najeżdża rowerem na gwóźdź. Bobry muszą wrócić do domu i wymienić dętkę. Towarzyszymy bohaterom na każdym etapie wymiany dętki, a ilustracje narzędzi i kolejnych wykonywanych czynności wzbudzają niemałe zainteresowanie. Opisywana historia pełna jest także ciepła i uroczego humoru, bo bobry szybko orientują się, że Kastor także przebił dętkę. Na szczęście, wymiana dętki to przyjemne zajęcie, a piknik pod domem smakuje równie wybornie.

Kastor piecze i majsterkuje

A także szyje i uprawia fasolkę! I to w taki sposób, że czynności te okazują się szalenie atrakcyjne. W „Kastor piecze” bóbr przygotowuje babkę, na którą przepis znajdziemy w książce. Gdy w „Kastor majsterkuje” buduje on własną skrzynkę na narzędzia, my znajdujemy rysunek z opisem, który umożliwia stworzenie takiej skrzynki. Warto więc, by dorośli czytelnicy wiedzieli, że lektura serii o Kastorze może skutkować pojawieniem się nowego hobby u małych czytelników.

Kategoria: Recenzje książek