Góra Siewierska – ekologia, zabawa i piękne widoki
Centrum Edukacji Ekologicznej znajdziecie na terenie gminy Psary w powiecie będzińskim. Park jest ogrodzony i monitorowany. Tuż obok niego znajduje się duży, bezpłatny parking. Nie brak tu ławek, gdzie można odpocząć, kiedy dzieci się bawią.
Pogoda - jak to działa?
Na powierzchni 1,7 ha rozmieszczono szereg atrakcji przybliżających tematykę edukacji ekologicznej. Myślą przewodnią jest meteorologia. Dorośli, jak i dzieci mogą zapoznać się z procesami atmosferycznymi, zobaczyć ogród meteorologiczny, urządzenia do pomiaru wiatru, a nawet poeksperymentować tworząc wir wodny. Dodatkowo w parku mieści się ogród geologiczny z głazami, sztuczna pasieka z ulami oraz liczne rośliny ozdobne.
Muzyczne eksperymenty i zabawa na tyrolce
Dzieci w parku znajdą plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią i kolorowymi pagórkami. Wśród atrakcji: tyrolka, huśtawka – bocianie gniazdo, równoważnia, karuzela. W strefie eksperymentów najmłodsi mogą zagrać na tybetańskich gongach, kamiennych cymbałach lub posłuchać dzwonów rurowych. Nie brakuje piaskownicy z minikoparką. Frajdy dostarczy „szpilkowa” tablica, na której można odbić swoją sylwetkę. Do pokonania jest również niewielki labirynt.
Wieża widokowa na 15-metrów
Jedną z największych atrakcji jest wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę Zagłębia i Śląska. Osoby, które poruszają się na wózkach, mogą skorzystać ze schodołazu (trzeba się wcześniej umówić z Gminnym Ośrodkiem Kultury, tel. 32 2672259). W Centrum znajdują się również liczne tablice edukacyjne (tyflograficzne – mają wypukły tekst brajlowski). Znajdziecie na nich informacje o niskiej emisji CO2, w tym jedną tablicę z aplikacją mobilną, dzięki której można wyświetlić 6 modeli domu 3D w rozszerzonej rzeczywistości.
Centrum Edukacji Ekologicznej mieści się przy ul. Złotej w Górze Siewierskiej. Wstęp jest bezpłatny. Park otwarty jest: w sezonie październik – marzec w godz. 9-17, kwiecień – wrzesień w godz. 8-21. Teren zamykany jest na noc.