Matylda - krowa z charakterem

wtorek 9 maja 2023
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Krowa Matylda to bohaterka serii książek, która liczy sobie już kilkanaście pozycji. Nic dziwnego, gdyż nietrudno ją polubić. Jest to krowa urocza, zabawna i choć to zwierzę gospodarskie, to w swoim zachowaniu często przypomina kilkulatka.

Seria o krowie Matyldzie to książki dedykowane kilkulatkom autorstwa Alexandra Seffensmeiera, który odpowiada zarówno za tekst, jak i ilustracje. W Polsce seria ta ukazuje się dzięki wydawnictwu Media Rodzina.

Czy to tylko krowa?

Krowa to dla współczesnych dzieci zwierzę niemal egzotyczne. Już nie każdy ma dziadków na wsi. Już nie na każdej wiejskiej łące pasą się te zwierzęta. Jednak o gospodarskich zwierzętach wie każdy kilkulatek - jeśli nie ze żłobka czy przedszkola, to z książeczek czytanych z rodzicami. I dlatego szybko się zorientuje, że z tą krową jest coś nie tak. Matylda mieszka na wsi wraz z innymi zwierzętami, jest pod opieką gospodyni i uwielbia spędzać czas na łące. Poza tym roznosi pocztę, marzy o wyjeździe na wakacje, bawi się z przyjaciółmi (np. w statek piratów) i wyrusza na poszukiwania skarbu. Jest to krowa trochę spersonifikowana, ale w ciekawy, zaskakujący sposób.

Krowa Matylda umie rozbawić

Przygody krowy Matyldy nie są pozbawione mądrości i morału. „Kryjówka krowy Matyldy” to historia o tym, że nie warto być samolubnym i dobrze jest się dogadać. „Krowa Matylda szuka skarbu” w przewrotny sposób pokazuje, że „skarb” to bardzo nieoczywista rzecz, a samo poszukiwanie, docieranie do celu może być świetną zabawą. Jednak nie jest to coś, co wybrzmiewa z jej przygód najgłośniej. Tu najważniejszy jest humor. Autor wprowadza bohaterkę w ciągłe zabawne perypetie - niezliczona jest tu liczba potknięć, upadków i piruetów. Te zabawne scenki genialnie uzupełniają ilustracje. Krowa przebrana za mumię czy pirata albo próbująca wydostać się z dziury w ziemi (próba wyjścia rozrysowana jest na kilku przezabawnych ilustracjach) - te obrazki skradną serca maluchów.

Seria o krowie Matyldzie

Seria o Matyldzie ukazuje się na polskim rynku już od dawna, ale może jeszcze nie mieliście okazji jej poznać? Te krótkie, bogato ilustrowane książki są dostępne w bardzo atrakcyjnej cenie i moim zdaniem, to świetna propozycja dla małego miłośnika kolekcjonowania serii z ulubionymi bohaterami. Krowa Matylda bez trudu znajdzie sobie miejsce na dziecięcej półce między Jadzią Pętelką, a Żubrem Pompikiem.

Kategoria: Recenzje książek