Z wizytą na polskiej Saharze

wtorek 16 maja 2023
 • fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
  fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
  fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
  fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
  fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
 • fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
  fot. Agnieszka Mróz/SilesiaDzieci.pl
Polska ma także pustynie. Na granicy województwa śląskiego znajdziecie jedną z największych piaskownic w naszym kraju. Można tu pospacerować, poleżeć na leżaczku z pysznym gofrem lub aktywnie spędzić czas na rowerze. Zapraszamy na wycieczkę po Pustyni Błędowskiej.

Jest największa w Polsce, znajduje się na pograniczu województwa śląskiego i małopolskiego (między Dąbrową Górniczą – Błędów, a gminą Klucze) i stanowi część Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Pustynia Błędowska, bo o niej mowa to idealny pomysł na jednodniową wycieczkę z dziećmi.

Diabeł maczał w tym palce

Według legendy, do powstania pustyni przyczynił się sam diabeł. XIII wieku w okolicach Olkusza odkryto pokaźne złoża srebra i ołowiu. Były to czasy kiedy w kopalniach posługiwano się kilofami. Powstał wielki hałas, który przeszkadzał diabłom w piekle. Jeden z nich obmyślił plan sprowadzenia piasku znad Bałtyku i zasypania kopalni. Niestety w drodze powrotnej czart opadł z sił i workiem zahaczył o iglicę kościoła. Piasek rozsypał się po okolicy i tak powstała Pustynia Błędowska.

A jaka jest prawda?

W wyniku intensywnego wydobycia z terenu, gdzie znajduje się pustynia zaczęto wycinać drzewa do opalania pieców hutniczych, budowy sztolni. Ogołocona ziemia odsłoniła piaski polodowcowe, dając początek procesom przyrodniczym charakterystycznym dla prawdziwych pustyń. Obserwowano tutaj m.in. zjawisko fatamorgany oraz burze piaskowe. Proces pustynnienia został zahamowany przez sadzenie drzew wokół pustyni (w latach 50. XX wieku). Obecnie prowadzone są działania, które mają zapobiec zarastaniu i zachowaniu unikatowego krajobrazu.

Róża Wiatrów i food trucki

Pustynię można podziwiać z kilku punktów widokowych. Jednym z najbardziej znanych jest Róża Wiatrów (miejscowość Klucze), która znajduje się bezpośrednio na piasku. To drewniana konstrukcja z licznymi ławkami, z lornetką do obserwacji, tablicami informacyjnymi i kilkoma starymi maszynami wojskowymi. W tym miejscu możecie odpocząć po spacerze, zjeść dobrego gofra serwowanego przez food trucka i podziwiać pustynię z leżaka.

Czubatka widok z lotu ptaka

Drugim punktem widokowym, który udało nam się odwiedzić jest wzgórze Czubatka. Znajdziecie tu lornetę, drewniane ławki i wiatę. Ze wzgórza można podziwiać pustynię w całej okazałości. Na szczycie Czubatki jest również charakterystyczna wysoka wieża Nadleśnictwa Olkusz, która służy ochronie przeciwpożarowej okolicznych lasów. Niestety nie można na nią wejść. Ostatni punkt widokowy mieści się w miejscowości Chechło, na wzgórzu Dąbrówka. Nam nie udało się do niego dotrzeć. Może Wy spróbujecie?

Zwiedzanie Pustyni Błędowskiej jest możliwe cały rok i jest bezpłatne. Przy każdym punkcie widokowym znajduje się bezpłatny parking. Wokół pustyni znajdziecie ścieżki rowerowe. Spacerować można wzdłuż żółtego szlaku (Błędów - Klucze), ścieżka dydaktyczną lub trasę wyznaczyć samemu sobie.

Kategoria: Zwiedzanie