Heartstopper - chłopak spotyka chłopaka

poniedziałek 12 czerwca 2023
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
  • fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
    fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl
Co się wydarzy, gdy chłopak spotka chłopaka, gdy zwykła sympatia przerodzi się w coś więcej? Wielu rodziców chciałoby, aby ich dzieci dorastały w świecie, w którym odpowiedź brzmi „na pewno nic strasznego”. Sięgnijcie po „Heartstopper” i zanurzcie się w nastoletni romans. Romans jak wszystkie inne, a jednocześnie niezwykły.

Heartstopper to cykl komiksów Alice Oseman, który w Polsce ukazał się dzięki wydawnictwu Jaguar. Na Netfilxie możecie także zobaczyć serial o tym samym tytule. Komiks dedykowany jest nastolatkom. Na stronie wydawnictwa ma on oznaczenie 12+, ale spodoba się on także starszym czytelnikom.

Czy to komiks dla każdego?

Dla każdego, kto szuka lekkiej, romantycznej lektury. Czego nieprzyzwoitego możemy oczekiwać? W pierwszym tomie dwa razy padają niecenzuralne słowa. Użyte są jednak w momentach emocjonalnych, adekwatnych do sytuacji. Jeśli chodzi o relacje romantyczne - między bohaterami dochodzi do pocałunków. A czy komiks ma jakąkolwiek wartość poza rozrywkową? Oczywiście!

Ważne pytania młodych ludzi

Mamy tu dwóch chłopięcych bohaterów. Pierwszego poznajemy Charliego. Dowiadujemy się, że Charlie miał wcześniej problemy w grupie rówieśniczej, ale odkąd wszyscy wiedzą, że jest gejem radzi sobie w szkolnym środowisku całkiem nieźle. Jest wplątany w dziwną relację z chłopakiem ze szkoły, który spotyka się w nim jedynie po kryjomu, a oficjalnie posiada dziewczynę. Drugi bohater to Nick, który dopiero poznaje Charliego. Ich znajomość szybko przeradza się w przyjaźń, a kumpelskie uprzejmości, żarty i troska stają się dla obojga wyjątkowe. Charlie przeżywa, że zakochał się w heteroseksualnym chłopaku. Z kolei Nick zaczyna zadawać sobie pytania o własną tożsamość seksualną.

Rozczulająca i ciepła historia o młodzieńczym uczuciu

O tym jest ta książka. Na jej stronach dochodzi zaledwie do pierwszego pocałunku, po którym Charlie zostaje sam ze swoimi myślami. Czy posunął się za daleko? Czy to koniec tej znajomości? Pomijając, że mamy tu dwóch bohaterów tej samej płci, to jest to zwykła opowieść o zakochanych nastolatkach i ich codziennym życiu. Ciepła, uważna i czuła - warto po nią sięgnąć. Idealna lektura na nadchodzący wakacyjny czas.

Kategoria: Recenzje książek