Witaj szkoło! Przed nami rok pełen zmian

poniedziałek 4 września 2023
  • 4 września w woj. śląskim naukę rozpoczęło około 570 tys. uczniów (fot. mat. pexels)
    4 września w woj. śląskim naukę rozpoczęło około 570 tys. uczniów (fot. mat. pexels)
W nowym roku szkolnym w województwie śląskim naukę rozpoczęło blisko 570 tys. uczniów i 164 tys. przedszkolaków. Jakie zmiany nas czekają? Elektroniczne legitymacje, bezpłatne laptopy i nowe przedmioty. Zobaczcie.

4 września w woj. śląskim naukę rozpoczęło około 570 tys. uczniów i słuchaczy szkół dla młodzieży i dorosłych różnych typów. Około 164 tys. dzieci zostało objętych wychowaniem przedszkolnym. W nowym roku szkolnym 2023/2024 nie zabraknie zmian.

Bezpłatne laptopy i bony dla nauczycieli

We wrześniu uczniowie klas 4 szkół podstawowych mają otrzymać bezpłatne laptopy. W październiku ma ruszyć program „Laptop dla nauczyciela”. Komputery, które trafia do uczniów, będą miały zainstalowany program operacyjny i dostęp do bezpłatnego pakietu biurowego. Nauczyciele z kolei mają otrzymać bon na kwotę 2,5 tys. zł na zakup sprzętu.

Nowe przedmioty i gry jako lektura

Od nowego roku szkolnego uczniowie klasy 7 podstawówki, klasy 1 liceum i technikum mogą wybrać zamiast drugiego języka obcego nowożytnego (jeżeli szkoła będzie miała taką ofertę) język łaciński. W szkołach ponadpodstawowych, podstawy przedsiębiorczości będą zastąpione przedmiotem biznes i zarządzanie. Uzupełniona została również podstawa programowa języka polskiego dla liceum ogólnokształcącego i technikum. Do wykazu lektur dodano gry wideo: „This War of Mine”, „Gra Szyfrów”. Zmiany obejmą również lekcje wf-u. Nauczyciele wychowania fizycznego będą raz w roku (na wiosnę) od klasy 4 szkoły podstawowej oraz w szkołach ponadpodstawowych przeprowadzać testy sprawnościowe. Wynik zawierający: masę ciała, wiek ucznia będzie wprowadzany do Ewidencji „Sportowe Talenty”. 

Elektroniczna legitymacja

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych oprócz tradycyjnych legitymacji w postaci papierowej lub plastikowej karty będą mogli pobrać mLegitymację szkolną na swój telefon komórkowy. Umożliwiła to ustawa o aplikacji mObywatel. Więcej o zmianach wprowadzonych w szkołach przeczytacie tutaj

Zaplanuj urlop, dodatkowe zajęcia i czas z rodziną

Warto już dziś pomyśleć o zorganizowaniu urlopu. W naszym artykule znajdziecie aktualny kalendarz zajęć szkolnych. Polecamy również Waszej uwadze działy tematyczne: WARSZTATY oraz AKTYWNA REKREACJA, gdzie znajdziecie propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci, a także dział WYDARZENIA, w którym znajdują się podpowiedzi, jak spędzić z rodziną popołudnia, weekendy i święta.

Dziś początek szkoły, na razie bez tornistrów, zeszytów, książek i piórników. Wszystkim uczniom życzymy powodzenia w nauce, wielu przyjaciół, nauczycieli z prawdziwego zdarzenia, a rodzicom cierpliwości i czasu do ogarnięcia szkolnych tematów. 

Kategoria: Wiadomości