Radiostację można ponownie zwiedzać

wtorek 10 października 2023
  • Renowację wieży rozpoczęto w czerwcu (fot. mat. prasowe Miasto Gliwice)
    Renowację wieży rozpoczęto w czerwcu (fot. mat. prasowe Miasto Gliwice)
Zakończyły się prace związane z impregnacją zabytkowej wieży Radiostacji Gliwice. Teren rekreacyjny wokół wieży oraz oddział Muzeum są już ponownie dostępne dla zwiedzających. Uruchomiono również iluminację wieży.

Radiostacja Gliwice to najbardziej rozpoznawalny zabytek Gliwic. Wieża przy ul. Tarnogórskiej mierzy 111,2 metrów i została wzniesiona w połowie lat 30. XX wieku. To najwyższa tego typu drewniana konstrukcja w Europie i najwyższa drewniana wieża nadawcza na świecie, zbudowana z modrzewiowych belek łączonych za pomocą mosiężnych śrub. Znajduje się na liście Pomników Historii i Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Jest to miejsce Prowokacji Gliwickiej z 31 sierpnia 1939 roku, będącej symbolem początku II wojny światowej.

Renowacja 1200 szczebli każdego dnia

Renowację rozpoczęto w czerwcu. Do zabezpieczenia masztu użyto 2,3 tony impregnatu. Aby pomalować górną część wieży, pracownicy wspięli się po 300-szczeblowej drabinie pokonując ją średnio cztery razy, co daje 1200 szczebli każdego dnia. Oprócz impregnacji drewnianej konstrukcji wieży wykonano również impregnację stóp fundamentowych.Po zakończonych pracach ponownie włączono oświetlenie. Koszt renowacji wyniósł ponad 580 tys. zł brutto i został sfinansowany z budżetu miasta.

W drodze do UNESCO

Gliwickie muzeum chce zorganizować w historycznych wnętrzach jeden z ważniejszych w kraju ośrodków muzealno-edukacyjnych tematycznie związanych z II wojną światową. W nowoczesnym obiekcie ma powstać wystawa obejmująca trzy warstwy tematyczne: historyczną, techniczną i fabularną. Prowadzone są starania o umieszczenie Radiostacji Gliwice na tzw. narodowej liście informacyjnej, co stanowi pierwszy krok do wpisania zabytku na światową listę UNESCO. Inwestycja rozpocznie się pod warunkiem uzyskania finansowego wsparcia ze środków europejskich, ministerialnych oraz budżetu miasta Gliwice.

Radiostację można zwiedzać w godz. 11-16 w piątki, soboty i niedziele. Soboty są bezpłatne dla wszystkich, w niedziele 50% zniżki dla rodziców z dziećmi. Bilety są w cenie: 5 zł – normalny, 2 zł – ulgowy. Szczegóły na stronie Muzeum w Gliwicach. 

Kategoria: Wiadomości