W tej szkole będą lekcje ciszy i piłki zamiast ławek

poniedziałek 14 kwietnia 2014
  • W Katowicach powstanie szkoła inna niż wszystkie (fot. No Bell Montessori)
    W Katowicach powstanie szkoła inna niż wszystkie (fot. No Bell Montessori)
Nie będzie dzwonków, krzesła zastąpią piłki, a ławki w każdej chwili będzie można przerobić na bujaki. Przy katowickiej uczelni powstaje podstawówka, w której dzieci będą eksperymentować, uczyć się filozofii i... ciszy.

No Bell Montessori sprawdziło swe nietypowe metody w przedszkolu, podstawówce i gimnazjum, które od kilkunastu lat działają w Konstancinie-Jeziornie pod Warszawą i cieszą się dobrą renomą. We wrześniu kolejna podstawówka powstanie przy Wyższej Szkole Pedagogicznej im. J. Korczaka w Katowicach. Jak wskazuje nazwa, w No Bell nie będzie dzwonków, zaś zajęcia prowadzone będą w oparciu o elementy pedagogiki Marii Montessori, metody FLOW, zasady skutecznego działania Stephena Coveya i metody projektów edukacji emocjonalnej. W praktyce oznacza to, że uczniowie zamiast wierzyć nauczycielom na słowo, za pośrednictwem eksperymentów i projektów badawczych sami odkryją tajemnice nauki, samodzielnie poszukają informacji i rozwiążą problemy. W trosce o rozwój emocjonalny dzieci w programie znajdą się też lekcje filozofii i montessoriańskie lekcje ciszy. - W każdym z dzieci tkwi potencjał. Nasza funkcja polega na dostrzeżeniu i wydobyciu tego potencjału – mówi Izabella Gorczyca, dyrektorka szkoły.

Swobodnej atmosferze w szkole sprzyjać ma nietypowe wyposażenie klas. Uczniowie siedzieć będą na specjalnych piłkach, przy nowoczesnych, lekkich ławkach, które w każdej chwili mogą zamienić w bujaki.

Spotkanie dyrekcji z rodzicami zainteresowanymi zapisaniem dzieci do No Bell Montessori zaplanowano na 24 kwietnia na godz. 18., w budynku WSP przy ul. Katowickiej 27.

Kategoria: Wiadomości