„Niepowstrzymani” - fascynująca opowieść o świecie

poniedziałek 4 grudnia 2023
  • „Niepowstrzymani” to seria, która ukazuje się w Polsce dzięki Wydawnictwu Literackiemu (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    „Niepowstrzymani” to seria, która ukazuje się w Polsce dzięki Wydawnictwu Literackiemu (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Seria to prawdziwa intelektualna uczta (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Seria to prawdziwa intelektualna uczta (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Po przeczytaniu zaczynamy inaczej spostrzegać otaczającą nas rzeczywistość (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Po przeczytaniu zaczynamy inaczej spostrzegać otaczającą nas rzeczywistość (fot. mat. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Yuval Noah Harari to postać szeroko znana. Jego bestsellerowe książki, w których opowiada o historii i przyszłości ludzkości, to niesamowite filozoficzno-naukowe wyprawy nie tylko w głąb otaczającego nas świata, ale też w głąb siebie. Tym razem, ten genialny naukowiec i opowiadacz, zaprasza w niesamowitą podróż najmłodszych czytelników.

„Niepowstrzymani” to seria, która ukazuje się w Polsce dzięki Wydawnictwu Literackiemu. W tej chwili na rynku mamy dostępne dwie części tej serii. Pierwsza to „Jak przejęliśmy władzę nad światem”, druga z kolei to „Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy”. To pięknie wydane książki w twardej oprawie z matowym papierem i kolorowymi ilustracjami Ricarda Zapalna Ruiza.

Jak przejęliśmy władzę nad światem?

Codziennie rano wstajemy i ruszamy do swoich obowiązków. Każdy jednak potrzebuje czasem zwolnić, zatrzymać się na chwilę i zadbać o siebie. Jak spędzacie ten czas? Może macie rytuał wieczornego czytania, oglądacie wspólnie filmy, organizujecie wycieczki? Przy kolejnej takie okazji zadajcie sobie pytanie: „Jak to się stało, że jesteśmy właśnie tu? Jaką drogę przeszli nasi przodkowie, by umożliwić nam to wszystko?”. Odpowiedź nie będzie ani łatwa, ani krótka. Sięgnijcie wtedy po nową serię Harari’ego i wspólnie odkryjcie ile pokoleń naszych przodków niepowstrzymanie dążyło do rozwoju. Z tej podróży wyciągnięcie nie tylko mnóstwo wiedzy, ale też wiele zrozumienia dla naszych własnych zachowań i trudności, z którymi mierzymy się na codzień. „Jak przejęliśmy władzę nad światem” to wyprawa przez dziesiątki tysięcy lat, która rozpoczyna się w momencie, gdy ludzie byli zwierzętami, a kończy tam, gdzie od naszego kaprysu zależą dalsze losy tego świata.

Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy?

Druga część książki skupia się już na konkretnych elementach historii rozwoju ludzkości. Jak to się stało, że uprawianie roli zmieniło ludzkość tak bardzo, że jesteśmy od niej całkowicie zależni tysiące lat później? Spojrzycie z historycznej i filozoficznej perspektywy na wojny i tworzenie się państw, na potrzebę posiadana statutu i przedmiotów. Dlaczego, mimo upływu tylu lat, wciąż nie umiemy stworzyć sprawiedliwego świata?

Cudowna przygoda dla całej rodziny

Ta seria to prawdziwa intelektualna uczta! Zachwyci dzieci w wieku szkolnym, nastolatków, a także dorosłych. Harari otwiera czytelnikom głowy i sprawia, że zaczynamy inaczej spostrzegać otaczającą nas rzeczywistość. Co ważne, jest to przede wszystkim spójna, wciągająca i wspaniale opowiedziana historia. Gdy tylko zaczęłam ją czytać zachwyciłam się, bo właśnie w taki sposób chciałabym umieć opowiadać o świecie moim dzieciom. I choć sama nie mam daru barwnego opowiadania, to teraz mogę go opowiedzieć sięgając po „Niepowstrzymanych”.

Kategoria: Recenzje książek