Integracyjny plac zabaw powstał w Zabrzu

poniedziałek 6 maja 2024
 • Integracyjny plac zabaw powstał w Zabrzu - Rokitnicy (fot. mat. prasowe UM Zabrze)
  Integracyjny plac zabaw powstał w Zabrzu - Rokitnicy (fot. mat. prasowe UM Zabrze)
 • Plac zabaw jest ogólnodostępny (fot. mat. prasowe UM Zabrze)
  Plac zabaw jest ogólnodostępny (fot. mat. prasowe UM Zabrze)
 • Urządzenia dostosowane są do dzieci z niepełnosprawnością ruchową (fot. mat. prasowe UM Zabrze)
  Urządzenia dostosowane są do dzieci z niepełnosprawnością ruchową (fot. mat. prasowe UM Zabrze)
 • Koszt inwestycji wyniósł blisko 670 tys. złotych (fot. mat. prasowe UM Zabrze)
  Koszt inwestycji wyniósł blisko 670 tys. złotych (fot. mat. prasowe UM Zabrze)
Mogą korzystać z niego wszystkie dzieci również te z niepełnosprawnościami. Huśtawki, zjeżdżalnie, karuzela, czy też piaskownica dostarczą mnóstwo frajdy. Dodatkowo zastosowano kolorystykę o wysokich kontrastach, która poprawi rozróżnienie stref zabaw przez osoby słabowidzące.

Plac zabaw powstał w ramach projektu „Dostępna Przestrzeń Publiczna” w zabrzańskiej dzielnicy Rokitnicy. Koszt inwestycji wyniósł blisko 670 tys. złotych, z czego ponad pół miliona stanowi dofinansowanie pozyskane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a pozostała kwota to środki z budżetu miasta.

Plac zabaw dla każdego

Obiekt jest w pełni integracyjnym, ogólnodostępnym miejscem. Zamontowane urządzenia pozwolą korzystać z niego wszystkim dzieciom, również tym z niepełnosprawnościami. Podczas zabawy najmłodsi mogą rozwijać swoje umiejętności motoryczne i społeczne, prawidłową orientację przestrzenną, analizę i syntezę słuchową, koordynację wzrokoworuchową. Elementy te są istotne zarówno dla wspomagania dzieci pozostających w tzw. normie rozwojowej, jak i dla dzieci o specjalnych potrzebach w zakresie tempa rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej, wczesnego wspomagania rozwoju czy też zaburzeń ze spektrum autyzmu. Kolorystyka placu zabaw o wysokich kontrastach poprawi rozróżnienie stref zabaw przez osoby słabowidzące. 

Kolorowe zjeżdżalnie i muzyczna zabawa

Elementy placu zabaw stymulują zmysły oraz rozwijają równowagę. Dzieci znajdą tu m.in.: zestaw zabawowy, huśtawki, karuzelę, piaskownicę, które dostosowane są dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Mogą zagrać na dużych cymbałkach czy dzwonach rurowych. Jest też niewielki zestaw do wspinania się i koniki do bujania się. Obiekt jest ogrodzony.

Plac zabaw znajdziecie przy ul. Kosmowskiej w Zabrzu, a listę innych ciekawych placów zabaw na Śląsku w naszym zestawieniu.  

Kategoria: Wiadomości

Zobacz także

W wakacje często szukamy nowych atrakcji na świeżym powietrzu. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie najciekawszych, naszym zdaniem, bezpłatnych placów zabaw w okolicy. Wśród nich inspirowane naturą, z eksperymentami naukowymi, a także z ciekawą okolicą idealną na spacer i aktywną rekreację.

 

Inspirowane naturą, muzyką, bajkami – jest wiele placów zabaw na Śląsku