Jeż Nikoś zabiera dzieci w świat nauki

wtorek 11 czerwca 2024
  • Seria książeczek o Jeżu Nikosiu, została wydana z okazji nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki  (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Seria książeczek o Jeżu Nikosiu, została wydana z okazji nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  • Książeczka wzbogacona jest licznymi kolorowankami i prostymi zadaniami dla najmłodszych (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
    Książeczka wzbogacona jest licznymi kolorowankami i prostymi zadaniami dla najmłodszych (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Jeż Nikoś to bohater serii dla najmłodszych dzieci, który ściśle związany jest z naszym regionem. Tym razem ten uroczy Jeż, w towarzystwie Kasi i Kitku, przybliża czytelnikom fascynujący świat nauki.

Książka „Jeż Nikoś, Kitku i Kasia. Podróż do świata nauki” to część piąta serii, która wydana została z okazji nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki w roku 2024. Dzięki niej informacja o wydarzeniu może dotrzeć do najmłodszych odbiorców, którzy także mogą korzystać z wielu warsztatów i spotkań organizowanych przez cały rok właśnie z tej okazji.

O naukowcach i dziecięcych marzeniach

Sama treść opowiadania nie jest jednak informacyjną ulotką i nie straci na aktualności, gdy wydarzenia w związku z tytułem Europejskiego Miasta Nauki 2024 zostaną zakończone. Historia toczy się wokół balu przebierańców, którego tematem jest świat nauki. Główna bohaterka zastanawia się jaki strój wybrać, a w międzyczasie toczy ze swoimi zwierzęcymi przyjaciółmi rozmowy o naukowcach. Autorka nie wchodzi w biograficzne szczegóły znanych osób, a zamiast tego pokazuje czytelnikom jak korzystamy dziś z efektów ich pracy. Dodatkowym atutem jest podkreślenie roli kobiet w świecie nauki i zaznaczenie, że dziecko ma możliwość zostać kimkolwiek zechce i może spełniać swoje marzenia bez względu na utarte schematy.

Kim zostaniesz gdy dorośniesz?

Jak już wspomniałam książka jedynie zaznacza obecność takiego wydarzenia jak mianowanie Katowic Europejskim Miastem Nauki 2024, a sama historia nie jest bezpośrednio związana z nim fabularnie. Katarzyna Majzel-Pośpiech jak zwykle stara się w krótkiej formie przekazać najmłodszym wiele ważnych informacji. Tu doceniam fakt, że autorka wzięła też pod uwagę zmienność zainteresowań u dzieci, a czasem brak jednoznacznej wizji siebie w dorosłości i podkreślenie, że to także jest w porządku. Książeczka wzbogacona jest licznymi kolorowankami i prostymi zadaniami dla najmłodszych. Dzięki temu dzieci będą wielokrotnie zaglądać do tej książeczki.

Polecamy Waszej uwadze poprzednie części z serii o Jeżu Nikosiu, które były recenzowane na łamach portalu, a także wydarzenia związane z tytułem Europejskiego Miasta Nauki 2024, gdyż wiele z nich dedykowane jest najmłodszym mieszkańcom regionu.

Kategoria: Recenzje książek