Sport. To lubię! – projekt Tomasza Rożka i Anny Lewandowskiej

poniedziałek 8 lipca 2024
 • Książka zachęca do aktywności fizycznej (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Książka zachęca do aktywności fizycznej (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Jest to kolejna propozycja popularyzatora nauki Tomasza Rożka (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Jest to kolejna propozycja popularyzatora nauki Tomasza Rożka (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Każdy rozdział zawiera zestaw ćwiczeń prowadzonych przez Anię Lewandowską (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Każdy rozdział zawiera zestaw ćwiczeń prowadzonych przez Anię Lewandowską (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
 • Książka, to rewelacyjna propozycja dla fanów sportu (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
  Książka, to rewelacyjna propozycja dla fanów sportu (fot. Ewelina Zielińska/SilesiaDzieci.pl)
Tomasz Rożek i Anna Lewandowska to postacie, których nie trzeba przedstawiać. Niedawno połączyli swe siły, by przekonać dzieci i rodziców, że sport jest fascynującą zabawą, niezbędną w życiu każdego człowieka.

„Jak działa sport?” to pierwsza część serii zachęcającej do aktywności fizycznej, która dotyczy sportów letnich. Jest to kolejna propozycja popularyzatora nauki, Tomasza Rożka, która przybliża dzieciom świat nauki w ciekawy i przystępny sposób. Dobrze znamy go z internetowych filmów, a także z poprzedniego dużego projektu Fundacji Nauka. To lubię - „Akademia Superbohaterów”.

Fizyk o sporcie

Czemu fizyk napisał książkę o sporcie? Okazuje się, że w sportowych tematach można odnaleźć wiele naukowych ciekawostek. I to nimi naszpikowana jest ta książka. Jej głównymi bohaterami są Zuza i Janek oraz trener Tomek. Dzieciom psuje się rower, a jego naprawa doprowadza do rozmowy bohaterów o aktywności fizycznej i specyfice różnych form ruchu. W kolejnych rozdziałach poznajemy tajniki kolarstwa, biegania czy piłki nożnej. Dowiadujemy się o tym jak działa nasze ciało w trakcie uprawiana sportu, czym charakteryzuje się niezbędny w danej dyscyplinie sprzęt, a także jakie zjawiska fizyczne wpływają np. na to, że odpowiednio kopnięta piłka leci po łuku.

A co robi tu Ania Lewandowska?

Zaproszenie znanej i lubianej kobiecej postaci do projektu sprawia, że po książki bez wahania sięgną też mamy i dziewczynki. Każdy rozdział zawiera zestaw ćwiczeń prowadzonych przez Anię Lewandowską. Wystarczy zeskanować kod QR i otworzyć film z wybranym zestawem. To świetny pomysł, bo książka nie tylko zachęca do ruchu motywującą treścią, ale pozwala też na zrobienie przerwy w lekturze i poświęcenie kilku chwil na ruch, także w domu.

Dla miłośników sportu i tych, co go unikają

Naszym zdaniem ta książka, to rewelacyjna propozycja dla fanów sportu, bo dzięki niej zgłębią swoją wiedzę teoretyczną i poznają bogactwo różnych dyscyplin. Także Ci, którzy sportu unikają powinni sięgnąć po tę lekturę. Na każdym kroku zachęca ona do aktywności ukazując nie tylko ile satysfakcji i zabawy niesie aktywność fizyczna, ale też podkreślając jak ważna jest dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Kategoria: Recenzje książek