Rowerem przez śląskie Mazury
Pojezierze Palowickie znajdziecie na terenie Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” niedaleko Żor, Czerwionki-Leszczyn oraz Orzesza. Największe wodne zbiorniki to stawy Garbocz, Łanuch i Jesionka. Tuż obok znajdziecie Dolinę Stawów Łańcuchowych. Stanowią one ostoję dla wielu gatunków fauny i flory m.in. orła bielika, bociana czarnego. Na ternie Pojezierza jest również ciekawy zabytek techniki - pozostałość dawnej huty „Waleska”.
Start Palowice lub Żory
Naszą rowerową przygodę zaczynamy od niewielkiej miejscowości – Palowice. Samochód możecie zostawić przy boisku LKS Orzeł Palowice. Znajduje się tu również niewielki plac zabaw oraz siłownia „pod chmurką”. Drugą opcją jest rozpoczęcie trasy w Żorach od Parku Botanicznego-Pisakownia (ul. Gichta). My jedziemy czerwonym szlakiem, który prowadzi nas z Palowic do Żor. Pojezierze przecina również niebieski Szlak Początków Hutnictwa (z Rybnika do Żor). Jest też ścieżka edukacyjna prowadząca ze Szczejkowic do ruin huty „Waleska”.
Chatka Shreka i Rynek w Żorach z karuzelą
Trasy bez problemu pokonają najmłodsi rowerzyści. To od Was zależy, jak będzie wyglądała Wasza pętla. Może uda Wam się odnaleźć „chatkę Shreka”? Mały drewniany domek znajduje się na prywatnym terenie, ale możecie go z daleka podejrzeć (niedaleko źródełka pitnej wody, znak Lipownice droga pożarowa). My mijaliśmy również „Krzyż na Wytrzęsowie” z XIX w. Wznieśli go robotnicy, których zastała straszna burza w drodze z pracy. Krótką przerwę zrobiliśmy przy pozostałości dawnej huty „Waleska”. Następnie wyruszyliśmy na Rynek w Żorach. Trasa prowadzi miastem, ścieżkami rowerowymi. Najmłodszy z chęcią skorzystał z przejażdżki „Żorzanką” (5 zł bilet). Karuzela przyjechała z Francji i jest największą tego typu atrakcją w naszym kraju.