Moje dziecko ma trądzik, co robić?

środa 28 sierpnia 2024
  • Trądzik pospolity, zwanym młodzieńczym, dotyczy ponad 90 proc. młodzieży (fot. mat. freepik)
    Trądzik pospolity, zwanym młodzieńczym, dotyczy ponad 90 proc. młodzieży (fot. mat. freepik)
Trądzik pospolity to dominujący problem dermatologiczny młodzieży w okresie dojrzewania. Metod leczenia jest wiele. Ważna jest farmakologia, ale i odpowiednia dieta i pielęgnacja. Holistyczne podejście do skóry rzuca nowe, szersze światło na trądzik.

Trądzik pospolity, zwanym młodzieńczym, dotyczy ponad 90 proc. młodzieży. Ma kilka charakterystycznych cech: błyszczenie skóry związane z nadmiernym wydzielaniem łoju, rozszerzone pory, które wyglądają jak skórka pomarańczy lub powierzchnia naparstka, nadmierne rogowacenie naskórka, które prowadzi do odczuwania jej szorstkości i powstawania zaskórników otwartych („czarne punkty”) i zamkniętych (widocznie jako „kaszka”) oraz krosty ze stanem zapalnym i ropą, potocznie zwane „pryszczami”, do powstawania których przyczyniają się bakterie. Jeśli usuwamy samodzielnie zaskórniki lub krosty, ugniatając skórę paznokciami lub niezbyt czystymi dłońmi, to nasila się stan zapalny (zaczerwienienie), mogą pozostać przebarwienia, a nawet blizny.

Jakie środki zastosować?

Miejscowo polecane są maści, kremy lub żele z retinoidami, kwasem azelainowym lub salicylowym, nadtlenkiem benzoilu, antybiotykami itp. Ich skuteczność wymaga czasu, a częstym działaniem niepożądanym jest wysuszenie skóry. Ogólnie, czyli doustnie, stosowane są antybiotyki, które zwykle działają w momencie stosowania, jednak mogą uwrażliwiać skórę na światło słoneczne i powodować przebarwienia, a także zaburzają mikrobiom skóry i jelit. Tabletki antykoncepcyjne są chętnie przepisywane ze względu na podwójną korzyść, czyli poprawę kondycji skóry i zapobieganie ciąży. Mimo wszystko warto sprawdzić ewentualne zaburzenia hormonalne. Retinoidy to „złoty standard” w walce z trądzikiem, ponieważ działają na większość jego przyczyn. Musimy pamiętać również o regularnej kontroli parametrów krwi (m.in. poziomu wit. D3, B3, E, cynku i selenu), wątroby i nerek, ponieważ leki te nie są obojętne dla organizmu.

Ważna jest dieta

Niezależnie od metod leczenia ustalonych z dermatologiem, warto zwrócić uwagę na kilka innych aspektów. Jednym z nich jest dieta. Spożycie gorzkiej czekolady, piwa, chipsów, miodu czy popcornu może stymulować łojotok. Niektóre produkty mleczne - również. Wyjątkiem są produkty fermentowane z probiotykami, jak jogurty, kefiry lub maślanka, ale jest to sprawa indywidualna. Ważne miejsce w menu osoby z trądzikiem powinny zajmować produkty bogate w błonnik - pełnoziarniste, strączkowe, len, chia, kasze, ciemne pieczywo, makaron razowy, a także papryka, szpinak, brukselka, tran, ryby, owoce morza. Trzy ostatnie przykłady są szczególnie istotne dla równowagi kwasów omega-3 i omega-6, które wykazują działanie przeciwtrądzikowe i wpływają na prawidłową konsystencję łoju.

Kondycja układu pokarmowego

Warto przyjrzeć się występowaniu takich objawów, jak np. zgaga, odbijanie po jedzeniu, biegunki, zaparcia, wzdęcia, nieregularne wypróżnianie, ponieważ zaburzenia pracy jelit wpływają negatywnie na skórę. Ponadto stres towarzyszący trądzikowi jest niekorzystny zarówno dla jelit i skóry. Dla równowagi mikrobioty jelit szczególnie przydatne są bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, ale można też wykonać test z kału pod kątem określenia konkretnych gatunków mikrobioty.

Na ratunek – kosmetyki

Kosmetyki powinny być dobrane indywidualnie i odpowiednio do nasilenia trądziku i stosowanego leczenia. Przykładowo będą to: żel fizjologiczny do mycia (nie polecam produktów antybakteryjnych i z drobinkami ściernymi oraz z SLS i SLeS), tonik łagodzący lub normalizujący, na dzień krem z filtrem minimum spf 30 i antyoksydantami z oznaczeniem „dla cery trądzikowej lub tłustej”, na noc - nawilżający i odbudowujący barierę naskórkową z tzw. olejami wysychającymi, jak jojoba, słonecznikowy, z pestek malin, truskawek, tamanu, babasu; peeling enzymatyczny wykonywany 2-4 razy w miesiącu (naprawdę!).

Kondycja psychiczna również ma znaczenie

Kondycja psychiczna jest niezwykle ważna i delikatna u dojrzewającej młodzieży, a co dopiero cierpiącej na trądzik. Dyskomfort i skłonność do stanów depresyjnych wymaga empatycznego podejścia i otoczenia opieką danej osoby, tym bardziej że kortyzol, czyli „hormon stresu” zaostrza trądzik. Pomocna może okazać się terapia psychologiczna, kursy z radzenia sobie ze stresem, sport o działaniu wyciszającym lub rozładowującym napięcie nerwowe czy masaż relaksacyjny.

Dobre nawyki

Jeśli jesteś rodzicem dziecka, wchodzącego w okres dojrzewania i jego skóra wygląda całkiem dobrze, jest gładka z pojedynczymi zaskórnikami to odpowiedni czas, aby wyrobić zdrowe i prawidłowe nawyki pielęgnacji cery przy pomocy podstawowych kosmetyków (do mycia, tonik, lekki krem). Wiele będzie zależeć od Twoich umiejętności podsuwania pewnych informacji dziecku, ponieważ często rady influencerek i blogerek są subiektywne, a Twoje dziecko potrzebuje podejścia indywidualnego. Warto też zasięgać rady u specjalistów.

*Autorka artykułu jest kosmetologiem, doktorem nauk o zdrowiu, prowadzi firmę "dr Ewa Szmaj-Kupny Slow Aging Expert".

Kategoria: Moda i uroda