Porcelanowy świat na nowej wystawie w Muzeum Śląskim

czwartek 5 września 2024
  • Mottem wystawy jest hasło „Piękne przedmioty są efektem pracy całego zespołu” (fot. mat. organizatora)
    Mottem wystawy jest hasło „Piękne przedmioty są efektem pracy całego zespołu” (fot. mat. organizatora)
  • Ekspozycja pokazuje przekrojowo asortyment produkowany na przestrzeni ponad czterdziestu lat (fot. mat. organizatora)
    Ekspozycja pokazuje przekrojowo asortyment produkowany na przestrzeni ponad czterdziestu lat (fot. mat. organizatora)
Bohaterami opowieści, którą snuje nowa ekspozycja Muzeum Śląskiego są ludzie tworzący zespół fabryki porcelany „Bogucice". Na wystawie zobaczycie porcelanowe przedmioty, którym pracownicy poświęcili część swojego życia oraz wysłuchacie ich historii.

Wenisaż wystawy czasowej „Janina, Henryk, Anna. Ludzie i porcelana” odbędzie się 5 września o godz. 18 w budynku Spichlerz Muzeum Śląskiego.

„Piękne przedmioty są efektem pracy całego zespołu”

To motto wystawy, prowokujące nie tylko do wspomnień, ale i oceny systemu, w którym funkcjonował zakład. Najcenniejsze były relacje międzyludzkie. W fabryce rodziły się wieloletnie przyjaźnie, a także poznawali się przyszli małżonkowie. Był również czas, że w przestrzeniach fabrycznej infrastruktury mieszkały rodziny i przychodziły na świat dzieci. Wystawa to próba opowiedzenia, przy pomocy dwóch ogniw – porcelany i wypowiedzi byłych pracowników fabryki, o Zakładach Porcelany „Bogucice” w Katowicach jako miejscu łączącym historię przemysłu z pięknem sztuki użytkowej.

Porcelana z bogucickiej fabryki

Ekspozycja pokazuje przekrojowo asortyment produkowany na przestrzeni ponad czterdziestu lat. Zakłady Porcelany „Bogucice” w Katowicach zostały powołane pod tą nazwą w 1950 roku, na terenie byłej Fabryki Porcelany „Giesche”, i prosperowały do 1993 roku. W prezentowanych obiektach widać zmieniającą się modę i indywidualne podejście projektantów do opracowywania różnych zagadnień. Na wystawie znalazły się serwisy stołowe, garnitury do mokki, kawy białej i herbaty, cały przekrój wazonów oraz galanterii. Nie mogło też zabraknąć figurek – małych form rzeźbiarskich.

Warsztaty, spotkania i oprowadzania kuratorskie

Do wystawy zostały zaplanowane ciekawe spotkania, warsztaty oraz oprowadzania kuratorskie, które będą odbywać się nie tylko w siedzibie Muzeum Śląskiego w Katowicach, ale także np. w Fabryce Porcelany w Katowicach i Modelarni Ceramicznej KOSAK w Cieszynie. Na mediach społecznościowych oraz stronie internetowej Muzeum Śląskiego będą na bieżąco pojawiać się informacje o tym, co zaplanowali kuratorzy wystawy.

Wystawę będzie można oglądać do 12 stycznia 2025 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach (ul. T. Dobrowolskiego 1). Bilet na wszystkie wystawy czasowe w Muzeum Śląskim kosztuje: 16 zł – normalny, 11 zł – ulgowy. Można go zakupić online.

Kategoria: Zwiedzanie