Zapisz dziecko do przedszkola – startuje rekrutacja
W wielu miastach rekrutacja na rok szkolny 2025/2026 do przedszkoli miejskich rusza w marcu. W niektórych gminach już się rozpoczęła. Nabór będzie prowadzony drogą elektroniczną tylko dla dzieci zapisywanych po raz pierwszy. Rodzice, których dzieci kontynuują edukację muszą jedynie złożyć odpowiednią deklarację w placówce. Prawo do miejsca w przedszkolu przysługuje wszystkim dzieciom w wieku od 3 do 5 lat. 6–latki muszą obowiązkowo odbyć edukację przedszkolną (w przedszkolu, bądź w oddziale przedszkolnym w szkole).
Zmiana przedszkola
Jeżeli chcemy przepisać dziecko do innego przedszkola miejskiego, należy wypełnić deklarację o rezygnacji, a dziecko będzie uczestniczyło w rekrutacji na takich samych zasadach, jak dziecko zapisywane do przedszkola po raz pierwszy. W przypadku nieprzyjęcia dziecka do innej placówki, miejsce w dotychczasowej nie jest dla niego zarezerwowane.
Dodatkowe punkty
Przedszkole w pierwszej kolejności przyjmie dzieci ze swojej gminy. Przy naborze obowiązują ustalone kryteria. Zgodnie z nimi w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z rodzin wielodzietnych, niepełnosprawne, posiadające rodzica bądź rodzeństwo z orzeczeniem o niepełnosprawności. Istotne jest również to, czy rodzic samotnie wychowuje dziecko oraz czy dziecko objęte jest pieczą zastępczą. W przypadku równorzędnych wyników, lub jeżeli po zakończeniu tego etapu przedszkole lub oddział przedszkolny nadal będzie dysponował wolnymi miejscami, brane będą pod uwagę dodatkowe kryteria określone przez Radę Miasta. Może to być praca obojga rodziców, studia w trybie dziennym, szczepienia, uczęszczanie rodzeństwa dziecka do tej samej placówki przedszkolnej. Każda gmina może ustalić swoje dodatkowe kryteria.
O przyjęciu nie decyduje kolejność zgłoszeń
Rejestracja internetowa przebiega na specjalnej platformie rekrutacyjnej. Rodzice wybierają maksymalnie trzy placówki. Ich kolejność ma znaczenie. Jako pierwsze podajemy te przedszkole, na którym zależy nam najbardziej. Następnie wydruk wniosku wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie określonych kryteriów składamy w przedszkolu pierwszego wyboru. O przyjęciu dziecka nie będzie decydować kolejność zgłoszeń. Jeżeli dziecko zostanie zakwalifikowane, rodzic będzie musiał złożyć w przedszkolu, do którego dziecko się dostało, potwierdzenie woli uczęszczania do przedszkola. Niedopełnienie tego obowiązku przez rodziców w wyznaczonym terminie jest równoznaczne z rezygnacją.
Informacji szukaj na stronie miasta
Kiedy startuje rekrutacja decyduje gmina. Dokładne informacje należy szukać m.in. na stronach urzędów miasta, gminy. My przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie wybranych miast z terminami rekrutacji:
Bielsko- Biała – od 3 marca do 24 marca
Bytom – od 3 marca do 14 marca
Dąbrowa Górnicza – od 24 lutego do 10 marca
Gliwice – od 18 marca do 8 kwietnia
Katowice – od 13 marca do 26 marca
Mysłowice – od 3 marca do 17 marca
Ruda Śląska – od 3 marca do 17 marca
Sosnowiec – od 3 marca do 12 marca
Tychy – od 12 lutego do 6 marca
W przypadku, gdy dziecko powyżej 3. roku życia nie dostanie się do przedszkola możesz odwołać się od decyzji komisji rekrutacyjnej (najpóźniej 7 dni od ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nie przyjętych) lub możesz wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Co ważne gmina musi wskazać placówkę (w obrębie gminy), do której dziecko zostanie przyjęte.