„Różowe Skrzyneczki” pojawiły się we wszystkich rudzkich szkołach

wtorek 11 lutego 2025
  • Skrzyneczki z podpaskami i tamponami zawisły we wszystkich szkołach w Rudzie Śląskiej (fot. mat. prasowe UM Ruda Śląska)
    Skrzyneczki z podpaskami i tamponami zawisły we wszystkich szkołach w Rudzie Śląskiej (fot. mat. prasowe UM Ruda Śląska)
  • Różowe skrzyneczki powstały w ramach walki z wykluczeniem menstruacyjnym (fot. mat. prasowe UM Ruda Śląska)
    Różowe skrzyneczki powstały w ramach walki z wykluczeniem menstruacyjnym (fot. mat. prasowe UM Ruda Śląska)
Specjalne pojemniki z bezpłatnymi podpaskami i tamponami zawisły we wszystkich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych w Rudzie Śląskiej. Miasto przystąpiło do ogólnopolskiej akcji, której celem jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa i komfortu dziewczynom w okresie menstruacji.

Ruda Śląska dołączyła do ogólnopolskiej akcji „Różowa Skrzyneczka”. W ramach walki z wykluczeniem menstruacyjnym, w szkołach zawisły specjalne pojemniki, w których uczennice znajdą bezpłatne podpaski i tampony. Zakup 50 skrzynek sfinansowało miasto, natomiast każda z placówek zainstalowała je w toaletach we własnym zakresie. Do akcji włączyły się lokalne fundacje: Godula Hope i Aktywni My, a także Bank PKO BP, który sfinansował zakup artykułów higienicznych.

Poczucie bezpieczeństwa i komfortu

- Chcemy, aby nasze uczennice czuły się bezpiecznie i komfortowo w szkole – podkreśla Anna Krzysteczko, wiceprezydent miasta Ruda Śląska. - Statystyki pokazują, że wiele dziewcząt opuszcza lekcje z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Chcemy, żeby w Rudzie Śląskiej ten problem nie istniał - dodaje. Lekarz ginekolog Ewa Janowska-Tyc z Fundacji Godula Hope podkreśla wagę akcji - Dostęp do środków higienicznych to podstawowe prawo, a nie luksus. Dlatego to ważne, żeby temat ten wybrzmiał w przestrzeni publicznej.

Z danych opublikowanych przez Fundację Różowa Skrzyneczka wynika, że 4 proc. Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością podpasek w instytucjach publicznych spotyka się wiele kobiet – w szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu.

 

Kategoria: Wiadomości