Bezpłatne zapłodnienie in vitro w katowickiej klinice

czwartek 5 czerwca 2014
  • To szansa dla wielu par, które bezskutecznie starają się o dziecko (fot.sxc.hu)
    To szansa dla wielu par, które bezskutecznie starają się o dziecko (fot.sxc.hu)
Blisko 890 bezpłatnych zabiegów in vitro będą mogły wykonać pary w katowickiej klinice Gyncentrum. Ministerstwo Zdrowia właśnie ogłosiło listę placówek, w których refundowane będą zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego. Zapisy na leczenie już ruszyły.

Ponad 154 miliony złotych przeznaczy do 30 czerwca 2016 roku Ministerstwo Zdrowia na realizację „Programu Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016”. W sumie kontrakty na leczenie z ministerialnych środków przyznano 29 placówkom w całym kraju. Jednym z beneficjentów programu jest Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum z Katowic.

 Placówka na zabiegi in vitro otrzymała ponad 6,73 miliona złotych. Oznacza to, że będzie można wykonać w niej ponad 890 bezpłatnych cykli zapłodnienia in vitro. Dzięki tym środkom, jak szacują przedstawiciele kliniki, z leczenia w ramach rządowego programu będzie mogło skorzystać co najmniej 300 par z całej Polski. Kwalifikacje do programu ruszyły 1 czerwca. Sam program natomiast będzie realizowany od 1 lipca 2014. 

– Pacjenci w ramach refundowanego leczenia niepłodności uzyskują dostęp do biotechnologicznej części świadczeń in vitro, które obejmują m.in. pobranie komórek jajowych oraz nasienia, przygotowanie ich do zapłodnienia, tworzenie i hodowlę zarodków, przechowywanie i zapewnienie im pełnego bezpieczeństwa, a ostatecznie transfer do macicy. W ramach programu nie są natomiast finansowane leki stosowane w celu stymulacji jajeczkowania  – wyjaśnia dr n. biol. Wojciech Sierka z laboratorium Kliniki Leczenia i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

 Z rządowego programu mogą skorzystać pary, u których stwierdzono niepłodność mężczyzny lub kobiety i które przez minimum 12 miesięcy bezskutecznie poddawały się  udokumentowanym medycznie terapiom leczenia niepłodności.

 Z programu mogą korzystać także pacjenci z tzw. odroczoną płodnością z powodów onkologicznych lub zakaźnych – są to pacjenci, u których w wyniku leczenia lub z innych powodów może dojść do utraty płodności. Dla kobiet istnieje ograniczenie wiekowe – w momencie przystąpienia do programu kobieta nie może mieć ukończonego 40 roku życia. Dla mężczyzn nie ma takiego ograniczenia. 

Kategoria: Zdrowie