Czytanie to nie obciach, to przyjemność

środa 11 czerwca 2014
  • Warto przekonać dzieci, że czytanie książek to przyjemność, dając im dobry przykład (fot.sxc.hu)
    Warto przekonać dzieci, że czytanie książek to przyjemność, dając im dobry przykład (fot.sxc.hu)
Barbara z Katowic: Mam problem, o którym właściwie wstydzę się mówić. Mój dwunastoletni syn, zdolny chłopak, dobrze się uczący, w lot zapamiętujący rzeczy, które raz przeczyta, twierdzi, że… czytanie to obciach. Nie lubi, nie chce, nie będzie. Tak twierdzi.

Chodzi o czytanie dla przyjemności, bo lektury szkolne czyta, choć muszę go pilnować. Nie wiem, co robić. Nie pomaga tłumaczenie, że czytanie to jedna z największych przyjemności w życiu, że można się wiele dowiedzieć, że rozwija wyobraźnię. Jak do niego przemówić?

Pani Barbaro młodzi ludzie w tym wieku są bardzo podatni na opinie swoich rówieśników. Widać tu „krecią robotę” kogoś życzliwego, może kolegi, który stara się deprecjonować umiejętności i osiągnięcia w szkole pani syna. Nastolatki szukają autorytetu wśród kolegów i koleżanek, a rodzice niestety w tym czasie dość mocno tracą na ważności w oczach dziecka.

Może Pani podkreślać swój punkt widzenia, o tym jakie czytanie jest ważne, jakie  przyjemne, pożyteczne dla rozwoju intelektualnego, jak rozwija wyobraźnię, ale można też z synem porozmawiać  o wpływie innych ludzi na nasze decyzje, opinie, wartości.

Warto też samemu być przykładem. Dziecko, które nie widuje rodziców czytających, nie będzie przyjmowało „ rad” o czytaniu w sposób właściwy. Zobaczy w tym fałsz i hipokryzję, co może jeszcze bardziej podkopać wizerunek rodziców w oczach dziecka.

Dziecko musi zobaczyć i uwierzyć, w wartość czytania, musi poczuć, że czytanie może być atrakcyjne.

To też czas, kiedy syn kształtuje swoją tożsamość i poczucie własnej wartości oraz gust również ten literacki, dlatego warto interesować się pasjami dziecka i spróbować wpleść te treści podczas szukania pozycji do poczytania.

*Psycholog w Pracowni Badań Psychologicznych „Twój Balans”. www.twojbalans.com.pl

Kategoria: Porady ekspertów