Pierwsze wczasy z maluchem

sobota 20 czerwca 2015
  • Wczasy z dzieckiem mogą być relaksem dla wszystkich, wystarczy je odpowiednio zaplanować (fot. materiały Kogis.pl)
    Wczasy z dzieckiem mogą być relaksem dla wszystkich, wystarczy je odpowiednio zaplanować (fot. materiały Kogis.pl)
Wypoczynek z małym dzieckiem można tak zorganizować, aby stał się prawdziwym relaksem dla wszystkich uczestników. W dobie telefonów komórkowych, pampersów i żywności w słoiczkach do przezwyciężenia pozostaje niewiele trudności.

W jakim wieku pierwszy raz na wczasy?

Na pewno nie z noworodkiem i dzieckiem, które nie skończyło 3 miesiąca życia. Najlepszy czas na pierwsze wakacje to skończone przez malca pół roku, choć bywają odważni rodzice, którzy decydują się na wyjazd z młodszym dzieckiem. Wiele zależy też od samego malucha – niemowlę, które ciężko przeszło okres kolek i jest alergikiem może gorzej znosić trudny podróży i zmiany klimatu.

Polska czy zagranica?

Jeśli wybieramy na wyjazd z dzieckiem poniżej półtora roku i jest to jego pierwszy pobyt w innym klimacie niż domowy – raczej nie nastawiajmy się na radykalne zmiany, wyjazd do Afryki czy nawet Hiszpanii. Małe dziecko o wiele trudniej znosi upały powyżej 30 stopni Celsjusza niż człowiek dorosły i jego mechanizmy termoregulacji nie są w pełni dojrzałe. Nie oznacza to, że musimy zostawać w Polsce. Jest wiele miejsc w Europie, gdzie będziemy mieli gwarancję słonecznej pogody, ciepłej wody, a jednocześnie temperatura nie przekroczy 30 stopni Celsjusza.  Inaczej może się zdarzyć, że cały pobyt przesiedzimy w klimatyzowanych pomieszczeniach hotelowych z gorączkującym malcem.  Nie wybierajmy też na pobyt z małym dzieckiem zbyt egzotycznych miejsc, miejmy na uwadze przede wszystkim dostęp do wody, prądu i podstawowej opieki medycznej.

Jeśli wybierzemy Polskę – wybierzmy z kolei miejsce, w którym będzie co robić podczas każdej pogody.  Małe dziecko dobrze zniesie pobyt w górach, nad jeziorami czy w gospodarstwie agroturystycznym. Jeśli zamierzamy dużo wędrować lub mieszkać w pobliżu lasu, obowiązkowo zaszczepmy dziecko przeciw chorobom roznoszonym przez kleszcze! Wędrować swobodnie możemy już z 4-miesięcznym niemowlakiem. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę nosidełek turystycznych dla dzieci od 4. miesiąca życia do 3. lat.  Do wypoczynku z takim maluchem szczególnie nadają się gospodarstwa agroturystyczne, gdzie rodzice znajdą miejsce na relaks na przysłowiowej „zielonej trawce”, zaś maluchy mają okazję poznawać ekscytujące zwyczaje zwierząt wiejskich.  Z kolei wakacje nad polskim morzem mogą się okazać „niewypałem” jeśli bardzo liczymy na kąpiel w ciepłej wodzie i opalanie na plaży, ale z drugiej strony klimat morski bardzo korzystanie wpływa na drogi oddechowe dzieci, a w przypadku zimna w każdym mieście znajdziemy dużo sposobów na rozrywkę inną niż plażowanie.

Luksusowo czy po najmniejszych kosztach?

I tutaj przyda się zasada złotego środka.  W przypadku gdy jedzie z nami jedno dziecko i jest to niemowlę, opłaca się wykupienie wczasów bez wyżywienia – dziecko będzie miało posiłki ze słoiczków, a my – zwyczajem studenckim – od knajpki do knajpki. Jednak jeśli zabieramy więcej dzieci, w różnym wieku to zdecydowanie lepiej jest mieć wykupioną opcję posiłków. W przypadku starszych dzieci wszystko zależy od zwyczajów Waszej rodziny – może spożywanie obiadów w przydrożnych barach i schroniskach okaże się wielką przygodą dla milusińskich?

Oczywiście w czasie wakacji z dzieckiem musi być zapewniony dostęp do osobnej łazienki oraz lodówki na przechowywanie jedzenia.  Male dziecko nie będzie cierpliwie czekało na swoją kolej kąpieli wieczorem, zaś gwałtowna zmiana nawyków żywieniowych może zaowocować rozstrojem żołądka.

Hotel czy wczasy na łonie natury

Jeśli najważniejszy jest dla nas luksus to warto szukać hoteli, które otrzymały odznakę Hotel Przyjazny Matce i Dziecku. Od kilku lat co roku odbywa się konkurs, w ramach którego specjalna kapituła wyłania nowe ośrodki zasługujące na ten zaszczytny tytuł. W ten sposób trafimy do miejsc, gdzie nasze dzieci będą traktowane jak prawdziwe VIP-y! Hotele przyjazne rodzinom z dziećmi mają nie tylko odpowiednie wyposażenie pokoi (łóżeczka z pościelą, dodatkowe koce i poduszki dla dzieci, podgrzewacze butelek, nawilżacze, czajniki do gotowania wody, zabezpieczenia kontaktów, okien i drzwi, przewijaki itp.), łazienek (wanienki,  maty antypoślizgowe), restauracji (krzesełka do karmienia), ale także obsługa hotelowa służy chętnie informacją i nie opędza się od maluchów jak od natrętów. Oczywiście na miejscu będzie zarówno plac zabaw na dworze, jak i sala zabaw pod dachem, a wiele placówek oferuje także zorganizowaną opiekę przez wykwalifikowaną opiekunkę.

*Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator kolonii, zimowisk dla dzieci, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.

 

Kategoria: Porady ekspertów