Moje dziecko nie lubi się brudzić

piątek 30 sierpnia 2013
  • Niektóre dzieci nie przywiązują wagi do czystości, inne mogą nawet reagować płaczem na lekkie zabrudzenie (fot. sxc.hu)
    Niektóre dzieci nie przywiązują wagi do czystości, inne mogą nawet reagować płaczem na lekkie zabrudzenie (fot. sxc.hu)
Katarzyna z Katowic pisze: "Moja 4-letnia córka boi się zbrudzić. Jest to bardzo problematyczne, bo kiedy wychodzimy na plac zabaw i już wejdzie do piaskownicy to co chwilę przybiega, żeby jej rączki i stópki wyczyścić...

...I tak jest już postęp, że w ogóle wchodzi do piasku, bo kiedy w ubiegłym roku byliśmy w Egipcie, gdzie wszędzie, wiadomo, pełno piasku, mała raz po raz zatrzymywała się, siadała na piachu, ściągała buciki, wysypywała z nich piach i czyściła dokładnie stopy, łącznie z przestrzeniami między paluszkami".

Odpowiedź:

Dzieci, szczególnie w tym wieku, zwracają uwagę na czynności higieniczne, ponieważ to my dorośli zaczynamy zwykle w tym czasie od nich tego wymagać. Czy to w domu czy w przedszkolu uczymy i przyzwyczajamy do samodzielności, nagradzamy za nią i pokazujemy, że to bardzo ważna kwestia.
Często dzieci, które opanują jakieś czynności bardzo lubią je powtarzać, fascynując się tym, co potrafią i jaki mają wpływ na swoje samopoczucie, np. dyskomfort związany z piaskiem między paluszkami.
Warto zwrócić uwagę, czy nie jest to przeniesienie pewnych nawyków z domu. Jeśli w domu wymagamy, aby przestrzeń była niemal sterylnie czysta i pokazujemy dziecku, że ma to dużą wartość, nie możemy oczekiwać, że na wakacjach i poza domem dziecko będzie spontanicznie przestawiało się na inny tryb funkcjonowania.
Ponadto niektóre dzieci są z natury czyściochami i po prostu lubią być czyste, nie powielajmy więc frazesów, że szczęśliwe dziecko to jedynie brudne dziecko. Oczywiście mówimy tu o dużym skrócie myślowym. Pamiętajmy, że dzieci uczą się od nas, czy Państwo lubią piasek w butach?

Iwona Hildebrandt*

*Psycholog z Pracowni Badań Psychologicznych "Twój Balans".

 

Masz pytania dotyczące wychowania i rozwoju Twojego dziecka? Nie wiesz, czy zachowanie Twojej pociechy jest normą? Napisz do nas: redakcja@silesiadzieci.pl Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.
(Twoje dane nie zostaną opublikowane, pozostaną wyłącznie do informacji redakcji)

 

Kategoria: Porady ekspertów