To nie kurort na Mazurach, to tyskie Paprocany!

wtorek 3 września 2013
 • Wodny plac zabaw. Paprocany (fot. alex)
  Wodny plac zabaw. Paprocany (fot. alex)
 • Tyskie Paprocany zachwycają o każdej porze dnia (fot. alex)
  Tyskie Paprocany zachwycają o każdej porze dnia i nocy (fot. alex)
 • Wodny plac zabaw. Paprocany (fot. alex)
  Wodny plac zabaw. Paprocany (fot. alex)
 • Statek piracki, znajdujący się na placu zabaw. Paprocany (fot. alex)
  Statek piracki, znajdujący się na placu zabaw. Paprocany (fot. alex)
 • Plac zabaw ze statkiem pirackim w roli głównej. Z lewej: statek-lodziarnia (fot. alex)
  Plac zabaw ze statkiem pirackim w roli głównej. Z lewej: statek-lodziarnia (fot. alex)
 • Jedna ze zjeżdżalni. Plac zabaw Paprocany (fot. alex)
  Jedna ze zjeżdżalni. Plac zabaw Paprocany (fot. alex)
 • Jedna ze zjeżdżalni. Plac zabaw Paprocany (fot. alex)
  Jedna ze zjeżdżalni. Plac zabaw Paprocany (fot. alex)
 • Jedna z konstrukcji linowych do wspinania. Plac zabaw Paprocany (fot. alex)
  Jedna z konstrukcji linowych do wspinania. Plac zabaw Paprocany (fot. alex)
 • Wodny plac zabaw. Paprocany (fot. alex)
  Wodny plac zabaw. Paprocany (fot. alex)
Jezioro Paprocańskie to 130-hektarowy płytki zbiornik położony w południowo-zachodniej części Tychów. Dla mieszkańców miasta jezioro i jego okolice są miejscem rekreacji i wypoczynku od wielu lat. Po przeprowadzonej w ostatnich latach, wartej ponad 6 mln zł, modernizacji, cieszą się jeszcze większą popularnością.

Pierwsza rzecz jaka przykuwa uwagę to pięknie odnowione alejki - z czego cieszą się najbardziej matki z dziećmi w wózkach i rowerzyści.
Dalej ogromny spacerowy pomost na który można wejść z jednej strony, a zejść kilkadziesiąt metrów dalej.

Niewątpliwie dużą atrakcją jest rowerek wodny na którym dzieci wraz z rodzicami mogą popływać po jeziorze. Nieco starsi wybierają kajaki. Sprzęty te można wypożyczyć codziennie (jeśli jest pogoda) od godz. 10 do 18. Koszt wypożyczenia roweru wodnego 2-osobowego to 8 zł/godz., 4-osobowego – 10 zł, kajaku 2-osobowego – 7 zł/godz. Rodziny z trójką dzieci płacą połowę ceny za wszystko.

Ośrodek ma również do dyspozycji ogromny plac zabaw z drewnianym statkiem w roli głównej. Statek ma  masę zakamarków, linek, schodków, trzy zjeżdżalnie (dwie otwarte i jedna w tubie) i siatki do wspinania. Może bawić się na nim jednocześnie prawie setka dzieci.

Za statkiem znajduje się drewniana, oryginalna karuzela, również bardzo okupowana przez najmłodszych i drugi statek – kawiarnio-lodziarnia. Można tu wypić aromatyczną kawę, zjeść pyszny deser (niekoniecznie lodowy) i odpocząć przy stoliku umieszczonym na zewnątrz –mając cały czas pociechę na oku. Jest jeszcze druga część placu zabaw rozpoczynająca się od zjazdu linowego (długości 30 metrów). Za nią 10-metrowa huśtawka wahadłowa wykonana z grubej liny, mieszcząca kilkanaścioro dzieci na raz – zawsze pełna. Dla tych najmłodszych są zjeżdżalnie, piaskownica i liczne, tradycyjne huśtawki.

Dla starszych - boiska do koszykówki i siatkówki oraz położone nieco dalej: boisko do piłki nożnej oraz dwa korty tenisowe.

Dwa lata temu uruchomiono na terenie ośrodka wodny plac zabaw. To około 300 m kw. terenu dla najmłodszych, z wielobarwnymi zabawkami, przeróżnymi fontannami, murkami wykończonymi szklaną mozaiką. Wody jest na kilka centymetrów, a niecka basenu wyłożona jest specjalnym tworzywem uniemożliwiającym poślizgnięcie się, dlatego nawet najmłodsze dzieci mogą się tutaj bezpiecznie pluskać. Z myślą o ich opiekunach przygotowano wygodne siedziska wykonane z drewna egzotycznego ustawione przed wejściem na plac. Część urządzeń wodnego placu zabaw pełni funkcję podświetlonej fontanny tworząc tym samym romantyczny klimat wieczorem. Gdy jest pogoda wodny plac zabaw jest czynny jest od 10 do 19, a fontanny od godz. 19 do 22.

Na plaży mama może się poopalać, dziecko pobawić w piasku, a tata złowić coś na obiad -występują tu liczne gatunki leszczy, ciprinusów, sumów, jazi czy boleni. Ponadto jezioro jest zarybiane kilkoma tonami karpia rocznie. Można tu złowić naprawdę dorodne okazy tego gatunku.

Jeżeli jednak nie ma ochoty na łowienie i przyrządzanie, zawsze można skorzystać z lokalnych punktów gastronomicznych – do dyspozycji są: restauracja hotelu Piramida serwująca pyszne, wykwintne dania obiadowe, przekąski i desery oraz położona kawałek dalej Przystań Zremb. Funkcjonowała ona już wcześniej, ale tylko jako lokal do wynajęcia (imprezy firmowe, weselne, urodzinowe). Teraz jest również dostępna dla klientów indywidualnych i przyciąga do siebie dużym tarasem widokowym (do 100 osób) i nieziemską panoramą. Jest również wiele mniejszych punktów na świeżym powietrzu, gdzie można szybko i dobrze zjeść.

Jedynym minusem jest to, że nie często można korzystać z największej atrakcji tego miejsca jaką jest samo jezioro - przez wykwit sinic kąpiel praktycznie przez całe wakacje jest zabroniona.

 

Kategoria: Aktywna rekreacja