Oswajanie przez czytanie

wtorek 12 sierpnia 2014
  • "Dzieciaki Zwierzaki" wyd. Warszawska Firma Wydawnicza (fot. materiały wydawcy)
    "Dzieciaki Zwierzaki" wyd. Warszawska Firma Wydawnicza (fot. materiały wydawcy)
Patronat silesiadzieci.pl
Żaby, muchy czy ślimaki nie wzbudzają sympatii u dzieci. Naprzeciw lękom i obrzydzeniu jakie wywołują wyszedł Michał Jankowiak i tak powstała książka „Dzieciaki Zwierzaki”. Czasem przyda się nawet dorosłym.

Książka ta idealnie trafiła w potrzeby wielu rodzin. Bo przecież każdy z nas przynajmniej raz gonił pszczołę, która zabzyczała nad uchem maluszka i wydobyła z jego małego wnętrza niewyobrażalny krzyk, albo niesfornego żuczka, który zawitał do piaskownicy w której akurat przebywała nasza pociecha. Najwyraźniej autor książki „Dzieciaki Zwierzaki” dobrze zna te sytuacje.

Michał Jankowiak pochodzi z Tychów, ma dwie córki – Oliwię i Amelię, z którymi uwielbia spacerować nad jeziorem Paprocany. To właśnie te spacery zainspirowały go do napisania książki o owadach i zwierzętach, które możemy spotkać na co dzień, a które nie wzbudzają u nas pozytywnych uczuć.
Autor w umiejętny i humorystyczny sposób przybliża dzieciom te istoty robiąc je w ten sposób bardziej przyjaznymi niż dotychczas. Jeżeli któreś dziecko miało niemiłe doświadczenia z muchami, ćmami, żabami czy ślimakami – po tej lekturze z pewnością w inny sposób spojrzy na nie.
W książce przeczytamy również o trzmielu, ważce, motylu czy mrówce, jak i o większych stworzeniach takich jak: wiewiórka, jaszczurka, ryba czy kret.

Uroku lekturze dodają ilustracje Kamila Dudzińskiego, które powodują, że opisywane stworzenia zaczynają wręcz wzbudzać sympatię.
Książka „Dzieciaki Zwierzaki” świetnie się sprawdzi w czasie wakacji – na wsi, pod namiotami czy podczas zwykłych jednodniowych wycieczek i spacerów po lesie czy parku. Oswajanie przez czytanie – to dobre określenie dla tej pozycji.
Dodatkowym jej atutem jest wzbudzanie zainteresowania zjawiskami przyrody i zrozumienie faktu, że wszystkie stworzenia są potrzebne, żeby cały ten świat mógł prawidłowo funkcjonować.

 

Kategoria: Recenzje książek