Wielki powrót Pompona

poniedziałek 8 września 2014
  • Kraina Świetlików znów będzie pomagać (fot. materiały prasowe)
    Kraina Świetlików znów będzie pomagać (fot. materiały prasowe)
Pompon, Trąbek i Ciuciurupek powracają, a to oznacza, że Kraina Świetlików znowu zostanie otwarta. To dobra wiadomość dla dzieci i rodziców, którzy znaleźli się w trudnych życiowych sytuacjach.

Kraina Świetlików to projekt realizowany przez Stowarzyszenie Moc Wsparcia w partnerstwie z Wydziałem Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu w ramach większego programu „Pompon zostaje w Sosnowcu”.

Już po raz trzeci specjaliści sosnowieckiego stowarzyszenia: psycholodzy, pedagodzy i terapeuci zapraszają najmłodszych (w tym roku dzieci w wieku 4-5 lat z dziesięciu wybranych przedszkoli) do wspólnej podróży przez bajkową krainę, dzięki której uczą się nazywać, rozpoznawać i wyrażać swoje emocje. - Oswajają się z trudnymi przeżyciami - jak poczucie zagubienia, wstydu, potrzeba pomocy - które mogą pojawić się w ich życiu. Uczą się też znajdować rozwiązania dla sytuacji trudnych, które wcześniej mogły rodzić lęk, poczucie bezradności – mówi Małgorzata Ochęduszko-Ludwik, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM.

Cotygodniowe spotkania z dziećmi nie mają charakteru nudnych wykładów, ale zabawy dzięki zastosowaniu autorskich bajek i materiału audiowizualnego.

Program „Pompon zostaje w Sosnowcu” zawiera również inne działania służące ochronie dzieci przed krzywdzeniem. W Centrum Profilaktyki i Psychoterapii Więzi przy ulicy Będzińskiej 6 udziela się bezpłatnej pomocy psychologicznej, prawnej i terapeutycznej dzieciom, które doświadczyły sytuacji trudnych, a także ich rodzicom i opiekunom.

Zorganizowane zostaną również specjalne warsztaty dla opiekunów dzieci w wieku 3-8 lat, podczas których będą mieli szansę znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania, dowiedzieć się, w jaki sposób mogą lepiej porozumieć się ze swoimi pociechami i jak pogłębić łączące ich więzi.

Kategoria: Wiadomości