Antykoncepcja a inne leki

wtorek 30 września 2014
  • Zawsze przed zastosowaniem leku, warto zapytać lekarza, czy nie obniża skuteczności stosowanej antykoncepcji (fot.sxc.hu)
    Zawsze przed zastosowaniem leku, warto zapytać lekarza, czy nie obniża skuteczności stosowanej antykoncepcji (fot.sxc.hu)
Daria z Mysłowic pisze: Od kilku lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Teraz, choć jestem grubo po trzydziestce, dopadła mnie jakaś alergia. Na razie biorę tylko Zyrtec, ale już lekarz zapowiedział mi, że po wykonaniu testów alergicznych, prawdopodobnie będą potrzebne silniejsze leki. Jak to się ma do skuteczności tabletek antykoncepcyjnych?

Czy obniża się podczas brania tego Zyrtecu lub innych leków antyalergicznych. A tak przy okazji, co jeszcze obniża skuteczność antykoncepcji hormonalnej, oprócz tego, co wymienione jest w ulotce, czyli niektórych antybiotyków, leków na padaczkę, ziela dziurawca?

Pani Dario. Tabletki stosowane w leczeniu alergii typu Zyrtec nie dają osłabienia działania leków antykoncepcyjnych. Wydaje mi się więc, że w Pani przypadku stosowana antykoncepcja hormonalna powinna spełniać swoje funkcje. Jeśli natomiast chodzi o inne lekarstwa, to zasada działania niektórych preparatów opiera sie na możliwości konkurencji w czasie metabolizmu wątrobowego. Dotyczy to pewnych antybiotyków, leków przeciwpadaczkowych, chemioterapii. Podobnie dotyczy osób z upośledzoną funkcją wątroby czy tarczycy. Temat jest jednak bardzo szeroki i wymaga bardzo indywidualnego i wnikliwego podejścia.

Informacje dotyczące skutków ubocznych, ograniczenia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, interakcji z innymi lekami są niezwykle złożone i nie da się ich wyjaśnić w skrócie. Są to sprawy indywidualne i bez znajomości przypadku, nie wolno generalizować i podawać informacji, które być może nie będą dotyczyć tego indywidualnego przypadku.

Wizyta u swojego ginekologa na pewno wyjaśni wiele wątpliwości.

*Ginekolog, dyrektor ds. medycznych Szpitala Gin.-Poł. w Katowicach Łubinowa 3. www.narodziny.com.pl

Kategoria: Porady ekspertów