Czy gumki do robienia bransoletek są niebezpieczne dla zdrowia?

czwartek 2 października 2014
  • Hit ostatnich miesięcy - własnoręcznie plecione bransoletki z kolorowych gumek (fot. redakcja SD)
    Hit ostatnich miesięcy - własnoręcznie plecione bransoletki z kolorowych gumek (fot. redakcja SD)
W przedszkolach i szkołach dzieci prześcigają się w liczbie splecionych i noszonych na nadgarstku kolorowych bransoletek. Tymczasem ze wszystkich stron docierają do nas informacje, że mogą one wywoływać alergie, a nawet raka. Jak jest naprawdę?

Od kilku dni media donoszą, że na rynku pojawiły się podróby gumek z których robi się bransoletki, a które są rzekomo toksyczne i mogą wywoływać alergie skórne, raka czy zaburzenia płodności. W Mediolanie, na skutek alarmu zaniepokojonych mieszkańców policja skonfiskowała 20 mln sztuk tych ozdób z pobliskich sklepików. Tymczasem w Polsce handel tymi gadżetami kwitnie, dzieci mają ich coraz więcej na sobie, a rodzice coraz bardziej stresują się doniesieniami prasowymi. - Kupiłam córce takie gumki zanim usłyszałam o możliwym niebezpieczeństwie. Córka nie chce się z nimi rozstawać, a ja też nie chcę jej ich zabierać ze względu na pogłoski, bo przecież jeszcze żadnego oficjalnego komunikatu o ich szkodliwości nie ogłoszono, ale stres jest... – mówi Agnieszka, mama 8-letniej Karoliny.

- Nie ma potwierdzonych doniesień w żadnym kraju Unii Europejskiej o toksyczności tych gumek. Nie ma również żadnych przesłanek, że produkty te mogą wywoływać alergie czy raka. W laboratium w Łodzi trwają właśnie ich badania pod kątem zawartości ftalanów (związków odpowiedzialnych za elastyczność i przezroczystość tworzywa). Jeżeli przekraczają one 0,1%, wówczas długotrwały (kilkuletni) z nimi kontakt może powodować zaburzenia hormonalne – informuje Paweł Ratyński z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Badaniom poddane są również zawieszki do gumek. Jeżeli wyniki badań wykażą, że gumki lub zawieszki są niebezpieczne dla zdrowia zostaną wycofane z obrotu, a wcześniej informacja o tym pojawi się na stronie UOKiK w zakładce produkty/produkty niebezpieczne:  http://publikacje.uokik.gov.pl/hermes3_pub/Rejestr.ashx?Typ=ProduktNiebezpieczny.

Póki co warto zwracać uwagę na oznakowania opakowań w których znajdują się gumki. – Symbol CE (Conformité Européenne) daje nam podstawę twierdzić, że wyrób wprowadzony do obrotu spełnia zasadnicze wymagania UE. Jeżeli pochodzi z importu – powinny być umieszczone na opakowaniu również dane producenta i importera. Ważne jest też, żeby była informacja w języku polskim na temat tego czy produkt jest dozwolony dla dzieci w wieku do 3 lat. Niestety producenci tego typu materiałów nie mają obowiązku umieszczać na opakowaniu ich składu – informuje Aleksandra Kocot-Czaplok, naczelnik  Wydziału Kontroli Jakości i Bezpieczeństwa Produktów z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach.

Kategoria: Wiadomości