Spadek libido przez tabletki

środa 25 lutego 2015
  • Brak ochoty na seks to jeden ze skutków ubocznych podawanych na ulotkach doustnych środków antykoncepcyjnych (fot. sxc.hu)
    Brak ochoty na seks to jeden ze skutków ubocznych podawanych na ulotkach doustnych środków antykoncepcyjnych (fot. sxc.hu)
Katarzyna z Rybnika pisze: Po urodzeniu drugiego dziecka, wróciłam do tabletek antykoncepcyjnych jako metody zapobiegania ciąży. I muszę przyznać, że jest bardzo skuteczna – zabija we mnie wszelkie przejawy ochoty na seks – libido równe 0.

Przed ciążą też stosowałam antykoncepcję hormonalną i nie miałam takich zaburzeń libido. Mam teraz 35 lat. Co może być tego przyczyną? I skoro nie tabletki i nie wkładki hormonalne, to co?

Odpowiedź:

To prawda, że libido zerowe spowodowane antykoncepcją hormonalną nie jest jaj pożądanym skutkiem. Często ciąża zmienia nieco system hormonalny kobiety i wcześniej stosowane leki nie dają pełnego komfortu. Być może wystarczy zmienić preparat. Myślę, że w takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem mogłaby być wkładka antykoncepcyjna. Nie wprowadzamy przy takiej antykoncepcji sztucznej regulacji hormonalnej. Założenie wkładki musi być poprzedzone badaniem cytologicznym, zebraniem dokładnego wywiadu i pełnym badaniem ginekologicznym.

*Ginekolog, dyrektor ds. medycznych Szpitala Gin.-Poł. w Katowicach Łubinowa 3. www.narodziny.com.pl

Kategoria: Porady ekspertów