Dlaczego nie wypa(n)da bekać?

wtorek 11 listopada 2014
  • "Co wypanda, a co nie wypanda" Ola Cieślik (fot. materiały prasowe)
    "Co wypanda, a co nie wypanda" Ola Cieślik (fot. materiały prasowe)
Na pomoc w przekazaniu dzieciom prostych zasad savoir-vivre przychodzi Ola Cieślak, autorka książki „Co wypanda, a co nie wypanda”. Z jej okładki zerka słodka, łobuzerska panda, a tytuł zapowiada, że będzie wesoło. Tylko… jak może być wesoło, skoro temat książki taki sztywny - savoir-vivre…

Bardzo długo żyłam w błędzie: myślałam, że książki z grubymi, tekturowymi stronami zarezerwowane są dla najmłodszych czytelników. Po kilku ostatnich przypadkach wiem, że wiek nie ma znaczenia. Sztywne strony są idealnym rozwiązaniem dla książek obrazkowych. Jedna z nich, oprócz praktycznych, grubych stron i ciekawych ilustracji samej autorki, ma jeszcze jedną, pozytywną cechę: ma treść, która pomaga w przekazaniu dzieciom  podstawowych zasad savoir-vivre. Jak zachowywać się przy jedzeniu, wśród gości? O jakich zwrotach grzecznościowych pamiętać? Tego maluchy dowiadują się dzięki prostym i zabawnym wierszykom zawartym w książce.
Dodatkowo ułatwia to życie nam – dorosłym. Przecież często mamy problemy z odpowiedziami na pytania naszych pociech. Dlaczego nie wolno bekać? Możemy powiedzieć, że nie wypa(n)da, że takie są zasady, że to niegrzeczne. Ale czy to przemówi do wyobraźni dziecka? Myślę, że „beknąć komuś w nos to faux pas lub, inaczej mówiąc, wtopa!” powtarzane przy odpowiedniej okazji będzie dużo urokliwsze i skuteczniejsze niż surowe upomnienia. Pojęcia takie jak:  Faux pas, bon ton, savoir – vivre prosto w książce wyjaśniono.
U nas ta lektura jest wciąż w obiegu – synek ją bardzo polubił.

Kategoria: Recenzje książek