Nauka czytania na wesoło

niedziela 16 listopada 2014
  • Seria "Czytam sobie" pomaga w nauce czytalnia (fot. mat. prasowe)
    Seria "Czytam sobie" pomaga w nauce czytalnia (fot. mat. prasowe)
Wydawnictwo Egmont podjęło współpracę z czołówką polskich twórców literatury dla dzieci by stworzyć serię „Czytam sobie” wspierającą naukę czytania.

Tytuły tej serii pogrupowane są w trzech poziomach trudności. W pierwszym mamy krótkie zdania złożone z podstawowych głosek, tekst duży i wyraźny umieszczony pod ilustracją, a na każdej stronie jedno ze słów podzielone na głoski by trenować łączenie liter w całość. Dodatkowo fabuła jest bardzo prosta, pochylając się dłużej nad jednym słowem dziecko na pewno nie straci wątku. Na końcu książki znajdziemy dyplom dla czytelnika oraz sześć naklejek – odznak, które uczczą małe czytelnicze sukcesy. W kolejnych poziomach dochodzi bogatsza fabuła, trudniejszy tekst i zadania: wykreślanki, pytania do tekstu (które sprawdzą czytanie ze zrozumieniem) oraz uporządkowanie rozsypanych słów w zdania. Dyplom i naklejki znajdziemy we wszystkich poziomach, dzięki czemu nawet sprawnie czytające dziecko poczuje się wyróżnione.

Podseria „fakty” to historie prawdziwe: o ekspedycji na biegun czy odkryciach Einsteina. Poza faktami znajdziemy zaś opowieści o piratach, czarnoksiężnikach, zwierzętach i dzieciach – napisane i zilustrowane przez najlepszych polskich twórców. Na stronie www.czytamsobie.pl można zapoznać się z serią bliżej i zajrzeć do wnętrza kilku  przykładowych tytułów.

To dobry pomysł na czytelniczy start. Te małe kolorowe, a przede wszystkim, ciekawe książki są atrakcyjne dla dzieci (te naklejki!). Dzięki temu może okazać się, że dziecko nauczy się czytać przy okazji dobrej zabawy, właściwie mimochodem, a to pierwszy krok do kolejnych czytelniczych sukcesów. 

Kategoria: Recenzje książek