Ciąża a HIV

czwartek 20 listopada 2014
  • Będąc świadomym zakażenia HIV można niemal zlikwidować ryzyko zarażenia dziecka wirusem HIV
    Jednym ze standardowych badań w czasie ciąży jest test na obecność wirusa HIV (fot.: josemanuelerre / Foter / CC BY-ND)
Wśród standardowych badań zleconych prze lekarza w czasie ciąży powinien znaleźć się test na obecność wirusa HIV*. Najlepiej, by test zrobił również tata dziecka. Mając świadomość zarażenia można niemal zlikwidować ryzyko przeniesienia choroby na pociechę.

Zarażone wirusem HIV kobiety mogą przenieść go na swoje dziecko w trakcie ciąży, porodu lub karmienia piersią. Największe ryzyko zakażenia dziecka dotyczy kobiet, które nie są świadome swojej choroby. W przypadku, gdy ciężarna nie wie o HIV, to ryzyko wynosi 15-30 proc. i wzrasta nawet do ponad 40 proc., gdy kobieta długo karmi piersią (powyżej 6 miesięcy). Będąc świadomym swojego zakażenia, można niemal zupełnie ograniczyć ryzyko przeniesienia wirusa z matki na dziecko. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej profilaktyce.

Te dane są tym ważniejsze, że co raz więcej kobiet zostaje zarażonych wirusem – w Polsce wśród zakażonych kobiety stanowią około 30 proc. Największą liczbę zakażeń notuje się w przedziale wiekowym od 20 do 29 lat, a więc w okresie prokreacji. W Polsce ponad połowa osób zakażonych jest nieświadoma swojej infekcji. Ponadto kobiety są wielokrotnie bardziej niż mężczyźni narażone na ryzyko zakażenia HIV podczas kontaktu seksualnego.

W Polsce badanie na obecność wirusa HIV wykonuje tylko 10 proc. kobiet w ciąży, podczas gdy w większości krajów Unii Europejskiej bada się ponad 60 proc. ciężarnych (w Anglii, Holandii i Francji nawet 98%).

Gdyby każda kobieta planująca ciążę wykonywała badania w kierunku HIV, to odsetek dzieci rodzących się z zakażeniem zbliżyłby się do zera! Tym mocniej zachęcamy wszystkie ciężarne oraz panie, które dopiero ciążę planują oraz ich partnerów do skorzystania z badań w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w chorzowskim szpitalu specjalistycznym na przy ul. Zjednoczenia 10, (tel. 32 34 63 611, 619). Badania są anonimowe i bezpłatne. Punkt działa od poniedziałku do piątku, a w dniach 22-29 listopada również w soboty w ramach Akcji „Europejski Tydzień Testowania”.

*Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 23 września 2010 r. nakłada na lekarzy ginekologów obowiązek zlecania ciężarnym badania w kierunku HIV. Powinno ono być bezpłatne, podobnie jak badanie na grupę krwi. Należy je traktować jak każde inne badanie.

 

Kategoria: Zdrowie