W Centrum Wcześniaka i Małego Dziecka pomoc uzyska cała rodzina

czwartek 27 listopada 2014
  • W województwie śląskim rocznie przychodzi na świat ponad 3 tys. wcześniaków (fot. foter.com)
    W województwie śląskim rocznie przychodzi na świat ponad 3 tys. wcześniaków (fot. foter.com)
Rodzice Jędrusia, który urodził się przedwcześnie, stoczyli długą walkę o jego zdrowie. Teraz, gdy mają w domu samodzielnego nastolatka, postanowili podzielić się z innymi swoim doświadczeniem. Tak powstało Centrum Wcześniaka i Małego Dziecka.

Centrum działa w Dąbrowie Górniczej od tygodnia. Jego ideą jest nie tylko pomoc przedwcześnie urodzonym dzieciom w wieku niemowlęcym, ale także tym starszym, jeśli nadal będą potrzebowały wsparcia. Właściciele placówki adresują swoją ofertę do wszystkich członków rodzin wcześniaków, bo - jak przekonują „dziecko to także jego rodzice, rodzeństwo, dziadkowie”. Chcą, by bliscy wcześniaków nie tylko przychodzili do nich z dziećmi po diagnozę i na rehabilitację, ale również po podpowiedzi edukacyjne i wsparcie emocjonalne.

Ośrodek oferuje porady specjalistów z zakresu neurologii, rehabilitacji, ortopedii, pediatrii, neonatologii, psychologii, pedagogiki logopedii i neurologopedii. Pomoc uzyskają tu m.in. dzieci z opóźnieniem rozwoju psychomotorycznego, zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego, mózgowym porażeniem dziecięcym, uszkodzeniem nerwów obwodowych i rdzenia kręgowego, wadami postawy, zaburzeniami integracji sensomotorycznej, chorobami genetycznymi wywołującymi zmniejszone lub wzmożone napięcie mięśniowe oraz zaburzeniami po urazach i wypadkach.

Centrum Wcześniaka i Małego Dziecka działa pod patronatem Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom i mieści się przy ul. Morcinka 14a.

Na całym świecie przedwcześnie rodzi się jedno na dziesięcioro dzieci. W województwie śląskim rocznie przychodzi na świat ponad 3 tys. wcześniaków.

Kategoria: Wiadomości