Skóra atopowa – jak pielęgnować, jak leczyć?

środa 17 grudnia 2014
  • Skóra atopowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Kojąco działają kąpiele w preparatach natłuszczających (fot. foter.com)
    Skóra atopowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Kojąco działają kąpiele w preparatach natłuszczających (fot. foter.com)
  • Zmiany skórne przy AZS swędzą i są powodem frustracji małych pacjentów (fot. foter.com)
    Zmiany skórne przy AZS swędzą i są powodem frustracji małych pacjentów (fot. foter.com)
Coraz więcej dzieci boryka się z problemami alergicznymi. Jednym z bardziej uciążliwych jest atopowe zapalenie skóry. Jak pielęgnować taką skórę, jak przywrócić komfort w życiu dziecka radzi doktor Ewa Szmaj - specjalista z NZOZ All-Medicus z Katowic.

Jakie objawia się atopowe zapalenie skóry?

Swędzące grudki lub pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, suchość skóry i jej szorstkość w wyniku nadmiernego rogowacenia to tylko część objawów typowych dla AZS. Świąd skutkuje zwykle uporczywym drapaniem, które podrażnia skórę, powoduje mikrourazy, a nawet skłonność do nadkażania ran bakteriami. Mogą pojawić się inne objawy alergiczne, jak np. katar sienny.

Jakie mogą być przyczyny zmian skórnych?

Wśród przyczyn AZS należy wymienić podłoże genetyczne, czyli dziedziczenie choroby przynajmniej po jednym z rodziców. Mówiąc dokładniej, dziedziczy się skłonność nie tyle do zmian skórnych, ale alergii uwarunkowanych genetycznie, czyli m.in. AZS czy wspomnianego kataru siennego lub astmy oskrzelowej. Dzieci reagują na alergeny wziewne, jak kurz, roztocza i pyłki, pokarmowe, jak np. mleko, a także kontaktowe, czyli stykające się bezpośrednio ze skórą, jak wełna, produkty kosmetyczne zawierające lanolinę, środki zapachowe i konserwanty itp.

W jakim wieku ujawnia się to schorzenie i jaki ma przebieg?

W większość przypadków ta choroba dermatologiczna ujawnia się do piątego roku życia z charakterystyczną lokalizacją objawów na ciele. U dzieci są one widoczne w zgięciach łokciowych i podkolanowych, a także nadgarstkach, występuje złuszczanie skóry dłoni i stóp. Zaostrzenia obserwuje się zwykle jesienią i wiosną, ale o skórę należy dbać cały czas.

Jak dbać o chorą skórę?

Niezwykle istotne jest mycie ciała w ciepłej, a nie gorącej wodzie o temperaturze 36oC w czasie 15 min., właściwe nawilżanie i natłuszczanie naskórka (dodatkowa ochrona przed utratą wody) do 5 min. po kąpieli, wycieranie ciała poprzez przykładanie ręcznika bez nadmiernego tarcia, stosowanie emolientów do mycia i pielęgnacji ciała, które zawierają korzystnie działające na naskórek naturalne składniki aktywne, jak mocznik, ceramidy, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, skwalen, cholesterol, gliceryna, kwas hialuronowy, witamina E, H, alantoina, polidokanol. Należy także unikać kosmetyków intensywnie pachnących, barwionych i zawierających w swoim składzie naturalną lanolinę, konserwanty itp.

Co jeszcze możemy zrobić, aby zmniejszyć objawy?

Warto zrezygnować z dodatkowych źródeł alergenów takich jak dywany, zasłony, które są źródłem kurzu i roztoczy czy zwierzęta domowe, których sierść również często uczula. Nie przegrzewać dziecka, bo to nasila świąd skóry podobnie, jak opalanie. Warto oprócz bezwzględnie koniecznej konsultacji z dermatologiem można poradzić się kosmetologa, który podpowie jakie produkty odpowiednio nawilżają skórę oraz uszczelniają barierę naskórkową twarzy i ciała.    

Czy są jakieś optymistyczne wieści dla chorych na AZS?

Pozytywne jest to, że z upływem czasu choroba się wycisza, a objawy stają się mniej dokuczliwe. Ponadto regularna, systematyczna i indywidualnie dobrana pielęgnacja oraz odpowiedni tryb życia - ze zminimalizowaną ilością alergenów w pożywieniu i otoczeniu, wydłużają okres bezobjawowy choroby i zwiększają komfort pacjenta w życiu codziennym.

Kategoria: Zdrowie

Zobacz także

Problemom z zaparciami można zaradzić (fot. sxc.hu)

Zaparcia u dzieci to znany wszystkim problem. Zanim jednak zdecydujemy się na podanie środków farmakologicznych, warto zacząć od zmian w diecie. Okazuje się bowiem, że wadliwe żywienie jest główną przyczyną zaparć u dzieci.

Dziecko, toaleta i wstydliwy problem