Postanowienia noworoczne – czy to się może udać?

piątek 29 grudnia 2017
  • W Nowy Rok najczęściej postanawiamy się zmienić (fot. foter.com)
    W Nowy Rok najczęściej postanawiamy się zmienić (fot. foter.com)
Kto nie zna tego scenariusza − kończy się stary rok, a wraz z nowym postanawiamy: będę lepszy, zdrowsza, chudszy, bardziej energiczny, milsza i oszczędzę co nieco. Po co układamy w głowach postanowienia noworoczne i czy mają szansę się ziścić?

Polacy najczęściej postanawiają, by zadbać o zdrowie i pozbyć się nałogów. Jak wskazują badania niestety tylko jedna piąta z nas jest w stanie wytrwać w swoich postanowieniach, a około 15 proc. złamie je już po kilku dniach. Większość odkłada realizację na później. W zasadzie wszystkie ambitne postanowienia noworoczne są skazane na porażkę, co nie znaczy, że nie należy ich podejmować. − Najczęściej decydujemy się na zmiany niosące za sobą bardziej  pozytywny wizerunek nas samych, takie jak: zdrowszy styl życia, rezygnacja z nałogów i rozwój osobisty. W psychologii ten pozytywny, wyidealizowany aspekt siebie, mówiący o tym, jakim chciałbym być, określany jest jako „ja idealne” – tłumaczy dr Magdalena Nowicka psycholog z SWPS. Dążenie do niego działa motywująco, dlatego warto powziąć kilka realistycznych i konkretnych postanowień.

Jak wytrwać w postanowieniu?

Czym innym jest formułowanie celów, a czym innym jest ich realizacja. – Dzieje się tak, ponieważ osiąganie celów wymaga od nas z reguły uruchomienia działań niekoniecznie związanych z pozytywnymi emocjami. Restrykcyjne przestrzeganie diety czy intensywny trening fizyczny, to już konkretny wysiłek wymagający determinacji. Dodatkowo działaniom tym często towarzyszy niepewność, co do rezultatu – wyjaśnia psycholog. Realizacja naszego celu zależy m.in. od tego, jak dobrze go sformułujemy – im bardziej szczegółowo i mniej rygorystycznie tym lepiej. − Jeśli cel jest sformułowany w sposób abstrakcyjny, to tak naprawdę nie wiemy, co dokładnie i jak chcemy osiągnąć.  Dlatego znacznie skuteczniejsza jest metoda małych kroków, kiedy wyznaczamy sobie po kolei drobne zadania do realizacji. Dzięki temu sukces nie jest odroczony w czasie, a my mamy możliwość doświadczać wielokrotnie poczucia sukcesu i pozytywnych emocji. To wzmacnia naszą motywację – wyjaśnia dr Nowicka. Powodzenie w realizacji zamierzeń zależy też od tego, czy nie stoją one w konflikcie z ważnymi dla nas wartościami czy pokusami, które nas otaczają. − Im bardziej planowane zmiany wpisują się w nasze priorytety i możliwości, tym łatwiej je zrealizować.  To, co obecne w przekazach medialnych należy przeformułować i odnieść do własnych możliwości i potrzeb – wyjaśnia psycholog. Przykładowo zamiast mówić sobie: „będę wyglądać jak Lewandowska”, lepiej pomyśleć: „nie muszę wyglądać jak współczesne gwiazdy fitness, ale to nie znaczy, że nie mogę przestrzegać diety i schudnąć”. Podobnie nie warto obiecywać sobie, że: „będę bardziej oszczędny”, ale raczej konkretnie postanowić: „odłożę 700 zł do wakacji – po 100 zł z każdej wypłaty”.

Powodzenia!

Kategoria: Porady ekspertów