Jaką fryzurę wybrać w 2015?

środa 31 grudnia 2014
 • W tym sezonie modne będą asymetrie (fot. Mateusz Przybyła)
  W tym sezonie modne będą asymetrie (fot. Mateusz Przybyła)
 • Nadal obowiązuje naturalność, np. naturalne, luźne upięcia (fot. Małgorzata Czarnecka)
  Nadal obowiązuje naturalność, np. naturalne, luźne upięcia (fot. Małgorzata Czarnecka)
 • Oprócz luźno upiętych, czasem asymetrycznie włosów (zdjęcie po prawej) nowością w tym sezonie będą metaliczne odcienie blondów (zdjęcie po lewej) (fot. Małgorzata Czarnecka)
  Oprócz luźno upiętych, czasem asymetrycznie włosów (zdjęcie po prawej) nowością w tym sezonie będą metaliczne odcienie blondów (zdjęcie po lewej) (fot. Małgorzata Czarnecka)
 • Stylistka fryzur Małgorzata Czarnecka przygotowuje finałową fryzurę podczas mistrzostw fryzjerskich Top City w Katowicach - zdobyła I miejsce (fot. Witold Syrakowski)
  Stylistka fryzur Małgorzata Czarnecka przygotowuje finałową fryzurę podczas mistrzostw fryzjerskich Top City w Katowicach - zdobyła I miejsce (fot. Witold Syrakowski)
 • Małgorzata Czarnecka jest autorką okładkowej fryzury wiosennego kwartalnika "Makijaże i Fryzury Ślubne" (fot. mat. prasowe)
  Małgorzata Czarnecka jest autorką okładkowej fryzury wiosennego kwartalnika "Makijaże i Fryzury Ślubne" (fot. mat. prasowe)
Jak dobrać odpowiednią fryzurę? Co będzie modne w karnawale, a jakie są tendencje na cały 2015 rok? O tym wszystkim opowie wizażystka i stylistka fryzur Małgorzata Czarnecka, absolwentka Krakowskiej Artystycznej Szkoły Wizażu i Stylizacji, zwyciężczyni tegorocznych mistrzostw fryzjerskich Top City.

Jakie są najnowsze trendy we fryzjerstwie?

Obecnie trendy zmieniaj się dużo wolniej niż kiedyś. Coś co było modne w zeszłym sezonie, nie przestaje być modne w kolejnym - nadal obowiązuje, ale w lekko zmienionej formie.
Na pewno od jakiegoś czasu najsilniej panującym trendem jest naturalność. Przekłada się ona zarówno na strzyżenie, upięcia jak i koloryzację. Cięcia dające wrażenie lekkości, naturalne refleksy biegnące od rozjaśnionych miejscowo końców mają rozświetlać twarz i dawać wrażenie włosów muśniętych słońcem. W koloryzacji nowością w tym sezonie są propozycje ciepłych kolorów wzbogaconych o metaliczny odcień np. rudość nie ognista, ale lekko zgaszona zimnym pigmentem.
Przy cięciach nadal obowiązuje wydłużenie linii - wydłużenie linii boba do loba (najkrótsze miejsce przysłania kark), i grzywki praktycznie w każdej postaci, mogą być dłuższe noszone z przedziałkiem odwinięte od twarzy i nachodzące na boczne partie włosów, albo dłuższe i lżejsze (ukazujące w prześwitach brwi) opadające na czoło.
Jeżeli chodzi o stylizacje to prostownice odstawiamy na bok, fryzury mają mieć objętość a upięcia być lekkie. Takie propozycje zobaczymy najczęściej ale najważniejsze jest, żeby fryzura była dopasowana do kształtu naszej twarzy.

Jak poprawić wizerunek, żeby był „na czasie” i do nas pasował?

Często mamy problem z odczytywaniem tego co proponują nam gazety, internet i telewizja. Powinnyśmy traktować przykładowe propozycje jako inspiracje, zamiast podejmować próby "przekopiowywania” wizerunku modelki ze zdjęcia. Proponuję przeanalizować swój wygląd: kształt twarzy, atuty i mankamenty urody, aby być bardziej świadomą co w sobie lubimy, a co niekoniecznie. Jedną z podstawowych zasad tworzenia perfekcyjnego wizerunku w życiu codziennym jak i na balu karnawałowym jest uwydatnienie atutów i kamuflowanie mankamentów.
Nasz wygląd powinien być spójny - wszystko powinno ze sobą współgrać: ubranie, makijaż i fryzura. Najważniejsze jest to, by czuć się ze sobą dobrze i wybierać wizerunek zgodny z naszym charakterem i stylem (chyba że lubimy eksperymentować i karnawałow traktujemy jako czas szaleństw- bawmy się tym). Ponadto pamiętajmy, że liczy się jakość a nie ilość . Odnosi się to do całości, liczy się jakość wykonania, czyli czysta forma; ładnie wykonany makijaż, nie obciążona fryzura, mniej różnych kolorów i faktur w jednej stylizacji. Kształt twarzy jest bardzo ważny. Rozróżniamy pięć typów:

Twarz owalna- osoby o takiej twarzy z założenia w każdej fryzurze będą wyglądały dobrze o ile nie pojawią się inne mankamenty wymagające korekcji.

Twarz okrągła- tutaj należy unikać włosów krótkich, długości do brody, loków (zwłaszcza w dolnej części twarzy), przedziałka na środku, długości do ramion i prostej grzywki, żeby nie podkreślać zaokrąglenia twarzy. Pożądane są dłuższe włosy, a jeśli grzywka to za brodę i asymetryczna - wszystko to wysmukli twarz.

Twarz trójkątna – zalecane są dłuższe włosy, falowane i kręcone (łagodzą rysy). Osoby o takiej twarzy powinny unikać długości do kości policzkowych. Dobrze sprawdzają się wysokie upięcia.

Twarz kwadratowa- unikamy przedziałka na środku, prostych ciężkich grzywek (skracają twarz), nie obcinamy krótko włosów. Objętość budujemy na górze głowy a nie przy szczęce. Włosy mogą być falowane, ale również z objętością powyżej.

Twarz prostokątna- w tym przypadku nie powinno się robić przedziałka na środku czy grzywki i długich, prostych włosów, bo jeszcze bardziej wysmuklą twarz i uwydatnią nos. Najbardziej do tego typu twarzy pasują fale.

Jaką fryzurę wybrać na sylwestrowy wieczór lub zabawę karnawałową?

W zależności od tego jaką kreację chcemy założyć mogę zaproponować np. naturalne pofalowanie - odbite od nasady przy twarzy i podkręcone na końcach włosy. Bardzo modne, pasujące praktyczne do każdej stylizacji. Wszystko zależy od tego z czym ją zestawimy. Przy mocno zabudowanej sukience, bardzo prostej, czy romantycznej z koronki możemy w łatwy sposób zrobić z nich luźne podpięcie ukazujące szyję. Może się ono znajdować np. w tylnej, dolnej części nad karkiem, lub wyżej (tutaj zwróćmy uwagę aby patrząc na fryzurę z boku najbardziej wypukła część stanowiła tak jakby przedłużenie linii podbródka). Z boków i góry mogą być luźniej podpięte (maskując np. odstające uszy) lub podniesione u góry, z bokami bardziej zbliżonymi do twarzy. Taki zabieg wysmukli twarz i wyciągnie sylwetkę (dla Pań o nieco krąglejszych kształtach lub niższych chcących sobie dodać centymetrów).
Upięcie na bok wprowadzi nam asymetrię a co za tym idzie część włosów ukaże nam się przy twarzy. Możemy stworzyć bardziej luźną formę wyglądającą na "niechlujnie" podpięte, lekko wypadające loki lub bardziej zaplanowaną. Wszystko zależy od naszej wizji i fantazji. Możemy też zrobić luźnego warkocza. Aby uzyskać taki efekt musimy rozluźnić tradycyjny warkocz lub zapleść tzw. odwrócony. Będzie on bardziej wypukły od klasycznego. Plecie się go odwrotnie niż tradycyjnego dobierając włosy zamiast do góry to pod spód. Po zapleceniu zabezpieczamy jego boki, wbijając kolejno jedna za drugą wsuwkę i delikatnie rozciągamy, po kolei wyciągając każdy brzuszek kierując się od zakończenia warkocza do góry. Asymetria odciągnie uwagę od mankamentów twarzy, natomiast gładko spięte do tyłu włosy odsłonią ją całą i skupią na niej uwagę. To samo tyczy się przedziałka. Bezpieczniejszy jest z boku, ponieważ działa w myśl powyższej zasady.

Jak odpowiednio przygotować włosy przed upięciem?

Najlepiej umyć włosy dzień wcześniej na wieczór i nie kłaść się z mokrymi spać tylko je wysuszyć. Można dodatkowo wygładzać je przy suszeniu szczotką, wyczesując je w różnych kierunkach. Nie prostować, nie nakładać żadnych olejków.. Takie włosy są najlepsze do upięć, kręceń, ponieważ nie są takie sypkie i są bardziej podatne.

Małgorzata Czarnecka jest dostępna pod adresem mailowym: cza.mal@wp.pl lub tel. 505 210 156.

Kategoria: Moda i uroda