Ostatni Żubr – jedyny taki komiks

poniedziałek 19 stycznia 2015
  • Komiks "Ostatni Żubr" Tomasz Somojlik (fot. mat. redakcji SD)
    Komiks "Ostatni Żubr" Tomasz Somojlik (fot. mat. redakcji SD)
Przyjęło się, że komiksy to rozrywka niepoważna, banalna i mało rozwijająca. My poznaliśmy ostatnio komiks, który temu wszystkiemu zaprzecza, który sprawił, że całą rodziną marzymy o wyprawie do Puszczy Białowieskiej.

„Ostatni Żubr” to historia, w którą zagłębi się czytelnik w każdym wieku. A to za sprawą autora Tomasza Samojlika, który jest jednocześnie naukowcem zajmującym się historią Puszczy Białowieskiej. Ta bliskość autora z przyrodą owocuje takimi historiami, które czytelnik pochłania całym sobą i czuje magię serca lasu, do którego podąża tytułowy ostatni Żubr.

Fabuła komiksu osadzona jest w 1919 roku, kiedy to ważą się losy Puszczy. Grupa zagranicznych łotrów chce wyciąć Puszczę w pień i postawić tam nowoczesne osiedle. W tym samym czasie w puszczy przebywa Władysław Szafer, który stara się utworzyć rezerwat przyrody. Historia jest zwarta, wciągająca i realistyczna – dzięki wykorzystaniu prawdziwych miejsc i postaci. Mniejszy czytelnik będzie zachwycony scenami akcji, zatroskany o los małego żubra, rozbawiony tym, że Anglicy wstawiają angielskie słówka, a chłopi nie mówią czystą polszczyzną (znajomość słówek typu „zdrastwuj” czy „durak” pomaga). Starszy czytelnik, dodatkowo, ucieszy się z przypisów na temat historycznych faktów, z odniesień do dzieł literackich i z własnej znajomości obcych języków.  

Wydanie III, które czytaliśmy posiada na końcu kilka ciekawych zadań dla dzieci z bohaterami komiksu i jest kolorowe (pierwsze posiada czarno-białe karty). Jeśli macie chęć zatęsknić za ostatnimi wizytami w lesie, odkryć piękno polskiej puszczy i przeżyć przygodę – wystarczy sięgnąć po ten komiks.

Kategoria: Recenzje książek