Pocztówki nie są gorsze, niż SMS-y i e-maile

niedziela 25 stycznia 2015
  • Zajęcia poświęcone pocztówce i epistolografii odbędą się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (fot. sxc.hu)
    Zajęcia poświęcone pocztówce i epistolografii odbędą się w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (fot. sxc.hu)
Nawet najmłodsze dzieci umieją bez problemu wysłać SMS, e-maila, opublikować tweeta czy post. Wiele z nich nigdy nie pisało jednak listu, czy choćby krótkich pozdrowień na pocztówce. W Bytomiu będą miały okazję się tego nauczyć, a nawet wykonać własną pocztówkę.

Lekcje muzealne poświęcone pocztówce i epistolografii adresowane do uczniów szkół podstawowych, są uzupełnieniem wystawy w Muzeum Górnośląskim „Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie”. Dzieci dowiedzą się, dlaczego ludzie wysyłali listy, w jaki sposób to robili, jakie obowiązywały zwyczaje w tradycyjnej korespondencji oraz jak list trafiał do adresata. Poznają też historię kart pocztowych, a także wezmą udział w warsztatach artystyczno-literackich, podczas których wykonają własne pocztówki i nauczą się je adresować.

Do starszej młodzieży skierowane są zajęcia z zakresu epistolografii. Ich uczestnicy poszukają odpowiedzi, jakie są cele powstania listu czy pocztówki, jakie informacje zawarte są w ich treści świadomie (ważne dla teraźniejszego adresata) i nieświadomie (cenne dla przyszłych pokoleń i badaczy) oraz jakie konwencje obowiązują w korespondencji.

Zajęcia, w zależności od oczekiwań słuchaczy, mogą mieć charakter kulturowo-historyczny (nacisk na odkrywanie historycznych i kulturowych informacji, kryjących się w starych pocztówkach) lub polonistyczny (techniki pisania listów prywatnych, oficjalnych, motywacyjnych, zaproszeń). Zgłoszenia przyjmuje Dział Edukacji, tel. 32 281 82 94 w.127. Do końca stycznia lekcje prowadzone będą w promocyjnej cenie 1 zł od osoby.

Kategoria: Warsztaty