Co robić, gdy dziecko jest nieśmiałe?

sobota 9 lipca 2016
  • W przedszkolu dzieci są poddawane różnym, często niełatwym dla nich próbom (fot. foter.com)
    W przedszkolu dzieci są poddawane różnym, często niełatwym dla nich próbom (fot. foter.com)
Mam 4-letniego syna, który jeszcze do niedawna sprawiał wrażenie przebojowego i odważnego. Z czasem, kiedy poszedł do przedszkola, sytuacja się zmieniła. Mały wstydzi się występować publicznie, wstydzi się dużych skupisk ludzi (np. spotkań rodzinnych)...

Mały wstydzi się nawet, kiedy spotka swojego kolegę z przedszkola na ulicy - zamiast powiedzieć "cześć" uśmiecha się i spuszcza głowę zerkając nieśmiało co jakiś czas to na kolegę, to na mnie. Nie wiem czy to kwestia wieku (starsza córka zachowywała się w tym wieku podobnie) i czy mu to minie. Jak mu pomóc, co mówić w takiej sytuacji? Chyba słowa "nie wstydź się" nie są tu na miejscu. Proszę o pomoc.

Dziecko może mieć trudności w poradzeniu sobie z trudnym emocjonalnie  doświadczeniem, jakim jest rozstanie z rodzicami, którzy do tej pory byli stale dostępni, gotowi służyć pomocą i wsparciem w nowych  doświadczeniach.

Przedszkole to czas rozstania z rodzicami czy bliskimi osobami oraz próba samodzielności. Zwykle proces adaptacji trwa od kilku dni do kilku tygodni, kilka miesięcy to raczej dość rzadkie zjawisko. Być może taka jest „specyfika” zachowania Pani dzieci zwłaszcza, że ze starszą córką miała Pani podobne doświadczenia.  Oczywiście nie można wykluczyć, że w życiu dziecka zadziało się coś co blokuje go na nowe doświadczenia, nowe znajomości. Proszę przyglądać się zachowaniom syna oraz podejmować próby rozmawiania z nim o tym czego się boi, jak chciałby żeby wyglądały jego przyjaźnie, jacy są koledzy z przedszkola, co nowego dzieje się w przedszkolu. Być może syn zachęcony sam opowie i wtedy łatwiej będzie Pani zrozumieć i pomóc synowi.

Wstyd jest ważna emocją ale może również, gdy występuje w nadmiarze, odebrać radość i poczucie wartości. Może spowodować wycofywanie się z aktywności społecznej zamiast się z nią mierzyć. Przedszkole to też czas nowych zasad, czas  kiedy nasze wychowywanie rodzicielskie zderza się z wychowaniem w przedszkolu a dziecko uczy się jakie powinno być i jak się zachować.  Ważne by dziecko wspierać, uaktywniać, zachęcać, okazywać uznanie, wzbudzać zaufanie i doceniać. 

Kategoria: Porady ekspertów