Dziecko płacze, kiedy jest nagradzane

niedziela 10 listopada 2013
  • Niektóre dzieci bardzo przeżywają sytuację, kiedy skupia się na nich nadmierną uwagę
    Niektóre dzieci bardzo przeżywają sytuację, kiedy skupia się na nich nadmierną uwagę
Anna z Katowic pisze: Mamy 3,5-letnią córeczkę, która jest inteligentnym, acz cichym i nieśmiałym dzieckiem. Staraliśmy się budować jej wiarę w siebie poprzez nagradzanie osiągnięć – biliśmy brawo, kiedy udało jej się samej zjeść posiłek, narysować coś ładnego czy ubrać buciki. Nie reagowała entuzjastycznie na nasze zachwyty, wręcz odwrotnie.

Teraz problem się nasilił. Córka poszła do przedszkola i kiedy pani pochwaliła ją, że zjadła ładnie cały obiad – rozpłakała się. Podobna sytuacja powtórzyła się, kiedy zaśpiewaliśmy jej „Sto lat” z okazji urodzin – też był płacz i ucieczka do kąta. Wiemy, że nie lubi być w centrum uwagi, ale takie zachowanie wydaje się nam jednak troszkę dziwne. Nie wiemy jak z nią postępować  -  nie chwalić w ogóle, nie zwracać uwagi? Czy to nie spowoduje, że zamknie się w sobie jeszcze bardziej?

Odpowiedź:

Z czego wynika nieśmiałość? Można jedynie zastanawiać się, czy to geny czy wychowanie, a raczej drobne jego błędy. Po pierwsze akceptacja. Ważne, by pokazać dziecku, że akceptujemy je takim, jakim jest, a więc nieśmiałe, bojące się obcych, potrzebujące więcej czasu, aby się oswoić. Warto nabrać przekonania, że nawet nieśmiali mogą sobie dobrze radzić w życiu. Gdy dziecko poczuje, że je akceptujecie, być może łatwiej będzie mu pokonać wewnętrzne słabości.
Wypróbowali Państwo dobrą metodę nagradzania, chwalenia drobnych osiągnięć. Jednak w tym przypadku nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Być może właśnie te celebracje osiągnięć przypominały dziecku, że rzadko, w jego przekonaniu, zdarzają się sytuacje, w których należą mu się brawa. Wiek przedszkolny to czas na naukę w grupie rówieśniczej, czas pierwszych kontaktów towarzyskich, to także czas na to, żeby pozwolić być dziecku sobą. Nie oczekujmy zatem od dzieci zbyt dużo, stymulujmy do nowych działań, ale przede wszystkim „podążajmy za nim”.

Iwona Hildebrandt*

*Psycholog z Pracowni Badań Psychologicznych "Twój Balans".

 

Masz pytania dotyczące wychowania i rozwoju Twojego dziecka? Nie wiesz, czy zachowanie Twojej pociechy jest normą? Napisz do nas: redakcja@silesiadzieci.pl Nasi specjaliści odpowiedzą na każde pytanie.
(Twoje dane nie zostaną opublikowane, pozostaną wyłącznie do informacji redakcji)

Kategoria: Porady ekspertów