Góry bezpieczne zimą?

piątek 25 stycznia 2019
  • Jeżeli chemy bezpiecznie wędrować zimą po górach musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach (fot. foter.com)
    Jeżeli chemy bezpiecznie wędrować zimą po górach musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach (fot. foter.com)
Rodziny z dziećmi są częstymi gośćmi górskich pensjonatów. Czasem niedostatecznie przygotowane decydują się na wędrówki po górach. Tymczasem najwięcej wypadków przydarza się tzw. niedzielnym turystom. Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach wybierając się nawet na kilkugodzinną wycieczkę górską.

Czas i miejsce wędrówki

Zimowe przechadzki po górach najbezpieczniej odbywać po dolinach, leśnymi szlakami, ścieżkami pod reglami. Nigdy nie udajemy się w pojedynkę, musimy mieć przynajmniej jednego towarzysza, ale unikamy też grup większych niż 5 osób. Wędrówek nie należy planować na podstawie letnich informacji o szlakach, gdyż pokonanie tej samej trasy zimą zajmuje znacznie więcej czasu, poza tym większość letnich szlaków jest niedostępna zimą. Należy tak obliczyć czas wędrówki, aby wyjść i wrócić za dnia, czyli najpóźniej o godz. 16, najlepiej też mijać po drodze przynajmniej jedno schronisko, aby w razie zmiany pogody zakończyć w nim wędrówkę. Co ważne, plan trasy dostosowujemy do najsłabszej osoby w grupie. W Polsce mamy dwa główne typy gór: skaliste, o stromych ścianach, źlebach, zróżnicowanej pokrywie śnieżnej i warunkach atmosferycznych czyli głównie Tatry, niektóre partie Karkonoszy oraz góry o szczytach kopulastych i dużym zalesieniu np. Sudety, Beskidy, Bieszczady. Dużym błędem jest uważanie za niebezpieczne zimą tylko Tatry! Bezwzględnie należy omijać tereny zagrożone lawiną, jeśli został ogłoszony 3. Stopień i wyższy zagrożenia lawinowego, należy zrezygnować z wyjścia w teren, nie powinno się także wychodzić po i w czasie obfitych opadów śniegu, we mgle i przy gwałtownym ociepleniu. Wychodząc ze schroniska wpisujemy do specjalnej książki trasę, którą zamierzamy przejść oraz spodziewaną godzinę powrotu, wracając nie zapominamy odnotować swojej obecności.

Jak się ubrać

W górach jest dużo chłodniej niż w dolinach, odczucie zimna dodatkowo potęguje wiatr, z drugiej strony w czasie wędrówki będziemy w ruchu, dlatego najlepszą metodą jest ubiór z oddychających warstw na tzw. cebulkę oraz wzięcie do plecaka dodatkowej ciepłej odzieży, obowiązkowo skarpet oraz swetra lub polaru. Wierzchnia warstwa górnej i dolnej części odzieży musi być nieprzemakalna, a kurtka posiadać kaptur. Buty koniecznie za kostkę, na wibramie, nieprzemakalne. Obowiązkowo zabieramy rękawice, najlepiej warstwowe i oczywiście nieprzemakalne. Na twarz nakładamy krem przeznaczony do używania na mrozie, na usta specjalną pomadkę, żeby skóra nam nie popękała. Jeśli mamy zamiar udać się w nieco trudniejsze szlaki, gdzie możliwe jest oblodzenie, na buty zakładamy w odpowiednim momencie raki, które zapobiegną poślizgowi.

Co wziąć ze sobą

Na wyprawę w góry zimą nie bierzemy żadnych toreb i siatek. Musimy mieć ręce wolne, dzięki czemu utrzymamy równowagę. Wszystkie potrzebne rzeczy pakujemy w wygodny plecak. Niezbędne będą: dodatkowe ciepłe ubranie, latarka z dobrymi bateriami, drobną przekąskę np. czekoladę, kilka batoników, w przypadku wędrówki kilkugodzinnej termos z gorącym napojem, mapa z podziałką  1:25 000 lub l:50 000 (mniejsze nie są czytelne dla pieszego w ruchu) lub przewodnik, naładowany maksymalnie telefon komórkowy, zapisane telefony do GOPR-u. Należy również pamiętać o okularach przeciwsłonecznych, ponieważ długotrwałe spoglądanie w lśniąco biały śnieg w górach może doprowadzić do poparzenia siatkówki oka. Kijki również dobrze sprawdzają się podczas wędówek górkich zimą. Dobrze, gdy są one składane. W górach często „padają” nowoczesne cuda techniki typu smartfon czy iphone – najlepiej, aby choć jedna osoba miała ze sobą naładowany, klawiszowy telefon!

Zagrożenia w czasie zimowych wędrówek

Największym niebezpieczeństwem stanowią warunki atmosferyczne, ale także nieumiejętność przewidywania zmian pogody np. przekonanie, że gdy rano jest pięknie na dworze to tak samo będzie przez cały dzień, najlepiej tutaj kierować się obserwacją ciśnienia, jeśli jest wysokie i rośnie to znak, że pogoda się utrzyma. Nierozpoznawanie wcześniej trasy wędrówki, zagubienie drogi we mgle - to także zmory pieszych turystów. Bardzo niebezpieczne są odmrożenia twarzy i rąk powstałe na skutek uderzeń wiatru i mrozu. Największym zagrożeniem w górach są lawiny. Dlatego przed wyruszeniem na taką wyprawę należy sprawdzić wszelkie komunikaty GOPR na ten temat.

* KOGIS Portal Turystyki Dziecięcej www.kogis.pl – organizator zimowisk, kolonii, wycieczek szkolnych, internetowa baza miejsc dobrego rodzinnego wypoczynku.

 

Kategoria: Porady ekspertów

Zobacz także

fot. foter.com

Rodzicielstwo  jest przygodą bardzo ryzykowną i w sumie pozbawioną gwarancji sukcesu.  Nie ma przepisu na dobre wychowanie, nie ma jednoznacznych zasad mówiących o tym, jak postępować z dzieckiem.  Początkowe przekonanie rodziców o własnych możliwościach dość szybko ustępuje miejsca frustracji i zniechęceniu. Jak tego uniknąć? Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim próbując zrozumieć – dziecko i samych siebie.

Wypalenie, brak cierpliwości – trudno być rodzicem