Siła jest kobietą czyli młode mamy na rynku pracy

poniedziałek 23 marca 2015
  • Ania nie musiała rezygnować całkowicie z czasu spędzanego ze swoją córką Mają (fot. mat. PwC SDC)
    Ania nie musiała rezygnować całkowicie z czasu spędzanego ze swoją córką Mają (fot. mat. PwC SDC)
  • Natalia pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy i każdą wolną chwilę spędza z trzyletnim Kacperkiem (fot. mat. PwC SDC)
    Natalia pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy i każdą wolną chwilę spędza z trzyletnim Kacperkiem (fot. mat. PwC SDC)
  • Gosia jest spełnioną zawodową mamą rocznego Ignacego (fot. mat. PwC SDC)
    Gosia jest spełnioną zawodową mamą rocznego Ignacego (fot. mat. PwC SDC)
Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim nie jest łatwy. Na szczęście są pracodawcy, którzy w tym pomagają. Swoimi doświadczeniami podzieliły się z nami trzy mamy pracujące w PwC Service Delivery Center.

Powrót do pracy po urodzeniu dziecka nie jest łatwy. Jak to przebiegało u was?

Ania – Po półtorarocznej przerwie wracałam z urlopu macierzyńskiego z wielką obawą, która szybko okazała się zupełnie nieuzasadniona. Dostałam sporo propozycji udziału w różnych projektach, a dzięki temu, że przewartościowałam sobie pewne rzeczy, stałam się bardziej profesjonalna, dojrzalsza i odporna na stres.

Gosia – Ja wróciłam do pracy całkiem niedawno, bo pięć miesięcy temu. Na szczęście zarówno ja, jak i moja pociecha, weszliśmy gładko w ten nowy etap naszego życia. Po kilku miesiącach z dzieckiem fajnie mieć życie zawodowe, wejść w dynamikę pracy, mieć odskocznię od życia rodzinnego.

A czy firma oferuje wam elastyczne godziny pracy lub możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin?

Ania – Po urlopie macierzyńskim wróciłam na część etatu i nie było  z tym żadnego problemu. Miałam komfort, że mogę wracać wcześniej, a jednocześnie pracować z domu w  niektórych przypadkach. Ta swoboda jest bardzo istotna. Nie muszę rezygnować z czasu spędzonego z dzieckiem.

Natalia – Ja korzystałam zarówno  z niepełnego wymiaru pracy jaki z przerwy na karmienie, więc pracowałam dwie godziny krócej. Pozwoliło to dziecku łatwiej zaakceptować tę przerwę bez mamy.

Jak radzicie sobie w przypadku choroby dziecka?

Natalia –Dla mnie najważniejsza jest możliwość pracy z domu i to nie tylko w przypadku choroby. Nie czuję też żadnej presji ze strony pracodawcy, kiedy musze wziąć zwolnienie i zająć się Kacperkiem.

Gosia –Ważny jest też pakiet rodzinnej, prywatnej opieki medycznej. Można skorzystać z porad wielu lekarzy specjalistów i to nie czekając długo na termin wizyty, a będąc już w poczekalni – na swoją kolej. To jest istotne, zwłaszcza gdy ma się dziecko, które nie jest w stanie wytrzymać w miejscach publicznych (śmiech).

Natalia – W tym pakiecie prywatnej opieki medycznej jest także dostępna opcja swobody leczenia - jeśli chcemy korzystać z naszych własnych specjalistów z innej nawet prywatnej poradni, możemy tę usługę rozliczyć i część kosztów zostaje nam zwrócona.

A czy w okresie ciąży również mogłyście liczyć na dodatkowe udogodnienia ze strony firmy?

Gosia – Jak najbardziej. Wszystkim ciężarnym firma oferuje soki owocowe i specjalne podkładki pod plecy. Na świeże warzywa i owoce mogą liczyć wszyscy pracownicy PwC SDC.

Natalia –W ciąży bardzo często trzeba chodzić na różne badania. Rano można było przyjść do pracy później i na przykład pójść do laboratorium, a po południu wyjść wcześniej , aby zdążyć do lekarza. Było pełne zrozumienie ze strony pracodawcy.

Co jeszcze jest ważne w pracy w PwC SDC z punktu widzenia was, mam?

Gosia – Nasza firma organizuje Dzień Dziecka dla całych rodzin. Poza tym bardzo fajnym dodatkiem ze strony firmy jest pakiet punktów, które możemy wykorzystać np. na zakup ubranek lub zabawek w sklepach dla dzieciaków.

Ania – Te punkty można również zamienić na specjalną kartę, która umożliwia darmowe korzystanie z aquaparków, basenów, fitness clubów. To z kolei jest ważne z punktu widzenia mam, które chcą szybko wrócić do formy po urlopie macierzyńskim.

Natalia – Fajne jest też to, że okres wakacyjny jest w naszej pracy luźniejszy i tym samym można wykorzystać cały urlop. Poza tym - u nas 70% pracowników to kobiety, a ktoś kiedyś powiedział takie mądre słowa:  „Siła jest kobietą”.

PwC Service Delivery Center (SDC) w Katowicach wspiera działy audytu finansowego i doradztwa podatkowego spółek PwC zlokalizowanych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Holandii oraz w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Centrum w Katowicach powstało 5 lat temu i jest dynamicznie rozwijającą się jednostką, która obecnie zatrudnia już blisko 800 osób. Zespół PwC SDC to ekonomiści, humaniści i inżynierowie - młodzi, ambitni ludzie z wieloma pasjami.

Chcesz dołączyć do PwC SDC? Aktualne oferty pracy dostępne są na stronie: www.pwc.pl/sdc

Kategoria: Wiadomości