Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

poniedziałek 30 maja 2016
  • Uczestnictwo w dniach otwartych przedszkoli to bardzo dobry sposób na przygotowanie dziecka do nowej roli (fot. foter.com)
    Uczestnictwo w dniach otwartych przedszkoli to bardzo dobry sposób na przygotowanie dziecka do nowej roli (fot. foter.com)
Tej jesieni wiele maluchów po raz pierwszy przekroczy progi przedszkoli i zderzy się z nową rzeczywistością. Jest jeszcze czas na to, aby odpowiednio przygotować pociechę na tę zmianę.

Przedszkole to dobra decyzja

Czas pójścia do przedszkola to bardzo ważny etap w rozwoju społecznym naszej pociechy. I jak każdy ważny etap niesie za sobą dozę stresu nie tylko dla dziecka ale i dla rodziców. Przedszkole ma szeroki zakres zalet w tym: społeczny, intelektualny, emocjonalny, językowy oraz ruchowy rozwój dziecka. Nie sposób nie docenić wartości przedszkolnej edukacji w rozwoju naszych pociech.

Opowiadaj o przedszkolu

Ważne, aby przyzwyczajać dziecko do myśli, że od września pójdzie do przedszkola, by dużo z nim rozmawiać, szczególnie o tym co dobrego i ciekawego spotka go tam. Możemy opowiedzieć jak wygląda typowy dzień w przedszkolu, opowiedzieć o spacerach, posiłkach, zabawkach i o tym kiedy (np. po podwieczorku) będziemy je odbierać. Bądźmy w tym uczciwi, nie kryjmy, że trzeba będzie pewnie słuchać pani, leżakować po obiadku, chodzić za rączkę na spacerku i zjadać posiłki samodzielnie.
Na pewno cenne będą dla dziecka nasze własne historie z życia przedszkolnego. Pokaże to dziecku że tata i mam też byli kiedyś mali i też chodzili do przedszkola w którym mieli mnóstwo przygód i zawarli cenne przyjaźnie.

Oswajanie przez zwiedzanie

Warto skorzystać z oferty, jaką posiada już większość tych instytucji zarówno publicznych jak i prywatnych, a mianowicie dni otwartych. To szczególne dni, kiedy można wraz z dzieckiem przyjść do przedszkola i zobaczyć jak wygląda tam życie. Można poznać panie przedszkolanki, przyszłych kolegów i koleżanki. Dla rodziców to ważne aby byli przekonani do miejsca, w którym dziecko spędzi kilka godzin każdego dnia w najbliższych 3 latach. Warto zatem dopytać o ważne kwestie, obejrzeć obiekt od środka, poobserwować personel a także zapoznać innych rodziców dzieci.

Nauka samodzielności

Bardzo ważne jest to, aby nasze dziecko opanowało podstawowe umiejętności typu załatwianie swoich potrzeb w toalecie, mycie rączek, picie z kubka, posługiwanie się łyżką i widelcem, ubieranie i rozbieranie. Oczywiście w pierwszym roku przedszkolanki pomagają maluchom, ale z pewnością opanowanie tych czynności będzie bardzo pomocne i może znacznie poprawić samopoczucie malucha - pochwała od pani nauczycielki, że dobrze wykonał daną pracę będzie bezcenna.

Nigdy nie strasz przedszkolem

Nie wolno dziecka straszyć „ zobaczysz w przedszkolu to cię naucza zjadać wszystko do końca” albo „tam to ci pokażą co to dyscyplina” itp. Starajmy się dziecku przybliżyć przedszkole jako miejsce wesołe, rozwojowe, pełne szacunku, pomocy, bezpieczeństwa oraz nowych wyzwań.

*Psycholog w Pracowni Badań Psychologicznych „Twój Balans”. www.twojbalans.com.pl

 

Kategoria: Porady ekspertów