Obalamy mity dotyczące mleka!

czwartek 16 lipca 2015
  • Mleko jest źródłem cennych substancji mineralnych takich jak wapń, fosfor, potas czy magnez (fot. foter.com)
    Mleko jest źródłem cennych substancji mineralnych takich jak wapń, fosfor, potas czy magnez (fot. foter.com)
Ostatnio coraz częściej słyszy się o szkodliwym wpływie mleka na nasze zdrowie. Podobno alergizuje, zakwasza organizm i prowadzi do zwiększenia łamliwości kości. Niektórzy rodzice eliminują z diety swoich dzieci mleko i jego przetwory. Wraz z Anną Brończyk-Puzoń, dietetykiem i wykładowcą w Śląskiej Wyższej Szkole Medycznej w Katowicach, obalamy mity dotyczące mleka.

MIT 1.: Organizm ludzki nie toleruje laktozy zawartej w mleku.

FAKT 1.: Laktoza jest cukrem mleka, do którego trawienia potrzebny jest enzym - laktaza. Brak tego enzymu lub jego mniejsza ilość przyczynia się do wzdęć, bólów brzucha i biegunek. Coraz częściej w internecie pojawiają się informacje, jakoby większość dzieci nie trawiła cukru mlecznego, co jest spowodowane nietolerancją laktozy. Nietolerancja laktozy w naszym społeczeństwie dotyczy zaledwie 1,5 proc. niemowląt i dzieci (np. u Azjatów aż 65-100 proc.). Wtórna nietolerancja laktozy (np. po leczeniu antybiotykami czy chorobie pasożytniczej) jest chwilowa - do czasu odnowy kosmków jelitowych. Odsetek osób dorosłych cierpiących na nietolerancję laktozy jest większy – wynosi 20 proc. Nie oznacza to jednak, że wszyscy powinniśmy zrezygnować z mleka i produktów mlecznych? Nawet osoby ze zdiagnozowaną nietolerancją nie są skazane na dietę bezmleczną. Na rynku dostępne jest mleko bezlaktozowe, a także enzym trawiący laktozę - laktaza. Często też produkty mleczne fermentowane, które mają mniejszą zawartość laktozy, są dobrze tolerowane przez organizm.

MIT 2.: Mleko krowie alergizuje, dlatego lepiej nie podawać go dziecku.

FAKT 2.: Mleko krowie jest jednym z głównych alergenów pokarmowych obok ryb i owoców morza czy orzechów. Czy w takim razie z diety dzieci powinniśmy wyeliminować wszystkie potencjalne alergeny pokarmowe? Oczywiście, że nie! Dany produkt należy wyeliminować z diety jedynie w sytuacji potwierdzenia przez badania, że nasz organizm jest nadwrażliwy na niego lub na składnik w nim zawarty. W przeciwnym wypadku narażamy dzieci na liczne niedobory pokarmowe. Dzieci z alergii wyrastają, co znaczy, że nadwrażliwości zdiagnozowane w dzieciństwie w większości przypadków przemijają.

MIT 3.: Niezbędny dla organizmu wapń zawarty w mleku możemy z powodzeniem zastąpić innymi produktami.

FAKT 3.: Wapń zawarty w mleku jest dobrze przyswajalny przez organizm ludzki – 100 ml mleka zawiera 120 mg wapnia. Zapotrzebowanie dzieci i młodzieży na ten składnik mineralny jest duże, wynika ono bowiem ze wzrastania i rozrostu kości oraz mięśni. Jest on także dostępny w innych produktach: sardynkach, soi, brokułach, kapuście, płatkach owsianych, maku, sezamie i wielu innych. Oczywiście, w diecie dzieci powinny znaleźć się wszystkie źródła wapnia - również te roślinne. Jednak uzupełnienie diety w wapń i wyeliminowanie mleka i produktów mlecznych jest trudne. Przykładowo: szklanka mleka dostarcza 288 mg wapnia; aby zapewnić taką samą ilość tego składnika, należy spożyć: dwie i pół szklanki gotowanych brokułów, szklankę gotowanej kapusty lub półtora szklanki gotowanych płatków owsianych. W przypadku dzieci, których żołądki mają mniejszą objętość niż osób dorosłych, oraz tzw. niejadków taka ilość do spożycia może być trudna, a czasem niemożliwa. Musimy również pamiętać, że wapń ze źródeł roślinnych wykazuje gorszą biodostępność niż produkty mleczne, dlatego jego całodniowa podaż z produktów roślinnych powinna być większa niż u dzieci na diecie zwykłej.

MIT 4.: Lepiej wybierać mleko i produkty mleczne o niższej zawartości tłuszczu.

FAKT 4.: Niektórzy rodzice zarówno dla siebie, jak i dla swoich pociech wybierają mleko i produkty mleczne odtłuszczone. Produkty takie pozbawione są wielu witamin, w tym witaminy K, zaś witaminy A, D i E bez tłuszczu nie zostają przyswojone przez organizm. Z kolei brak tłuszczu w diecie dzieci zaburza pracę układu nerwowego, utrudniając proces uczenia się i koncentracji. Najlepiej wybierać zatem mleko i produkty mleczne tłuste i półtłuste. Najlepiej wybierać zatem mleko i produkty mleczne tłuste i półtłuste.

MIT 5.: Mleko modyfikowane jest lepsze od krowiego, dlatego warto go podawać nawet po ukończeniu przez dziecko 1. roku życia.

FAKT 5.: Mimo że powszechna jest opinia na temat podawania mleka modyfikowanego dzieciom do 2. roku życia, stanowisko Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności jest odmienne: dzieciom powyżej 1. roku życia nie jest potrzebne mleko modyfikowane do ich prawidłowego rozwoju, bo nie posiada ono więcej walorów żywieniowych w porównaniu z produktami zawartymi w normalnej diecie dziecka. Zatem nie ma konieczności zakupu specjalnych preparatów mleka modyfikowanego. Dietę można uzupełnić w produkty mleczne dostępne powszechnie w sklepach spożywczych lub ze sprawdzonych gospodarstw wiejskich.

Kategoria: Zdrowie