Brutalne obrazy w telewizji dla czterolatka?

poniedziałek 3 sierpnia 2015
  • Telewizyjne programy przyrodnicze często przedstawiają brutalne sceny (fot. foter.com)
    Telewizyjne programy przyrodnicze często przedstawiają brutalne sceny (fot. foter.com)
Aleksandra z Tychów pisze: Mój czteroletni synek bardzo lubi oglądać programy przyrodnicze. Czasem przedstawiane są jednak w tych filmach dość brutalne sceny, jak np. tygrys poluje na gazelę. Nie wiem czy takie sceny są odpowiednie dla jego wieku...

To bardzo ważne, żeby dziecko kształtowało swoje zainteresowania od najmłodszych lat. Pasjonowanie się programami o tematyce przyrodniczej często towarzyszy dzieciom  na tym etapie rozwoju. Faktycznie zdarza się tak, że prezentowane tam sceny bywają agresywne i brutalne. Wtedy też rodzice zastanawiają się, czy filmy są dla dzieci odpowiednie.
Bardzo ważne jest, aby współuczestniczyć w projekcjach wraz z dzieckiem. Wtedy możemy obserwować co najbardziej straszy, a  co zachwyca pociechę; możemy wówczas na bieżąco komentować bądź wyjaśniać pojawiające się obrazy. Rozmowa z dzieckiem w takich sytuacjach bywa nieocenionym wsparciem, zarówno intelektualnym, jak i emocjonalnym. To świetne uzupełnienie zrozumienia zachowań z ekranu.
Może być też doskonałym wstępem do rozpoznawania uczuć u siebie i innych, nabywania umiejętności konstruktywnego wyrażania uczuć, odkrywania siebie.
Ważne, by obserwować dziecko i gdy pomimo naszych rozmów czujemy, że nie rozumie ono treści z ekranu lub po prostu się ich boi, wtedy warto zawiesić na czas jakiś ich prezentowanie tłumacząc, że maluch wróci do oglądania jak będzie nieco starszy, a na ten moment znaleźć dla niego podobną tematykę filmów przygotowaną specjalnie dla jego wieku.

*Psycholog z Pracowni Psychologicznej "Twój Balans".

Kategoria: Porady ekspertów