Jak pielęgnować skórę dziecka latem?

środa 24 czerwca 2020
 • W słoneczne dni należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu delikatnej skóry dziecka (fot. foter.com)
  W słoneczne dni należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu delikatnej skóry dziecka (fot. foter.com)
Skóra dziecka dojrzewa intensywnie do pełni swoich funkcji przez pierwsze dwa - trzy lata życia, dlatego wymaga szczególnej ochrony, zwłaszcza latem. Aby uniknąć przegrzania, oparzeń słonecznych i innych powikłań należy pamiętać o kilku zasadach.

Oparzenia słoneczne, przegrzanie, czy udar cieplny to najczęstsze problemy bagatelizowania podstawowych zasad korzystania ze słońca. Ważne, aby stosować się do tych kilku zaleceń, bo dzięki nim nasza pociecha będzie się cieszyć latem bez niepotrzebnego dyskomfortu lub cierpienia.

 1. Nie wystawiaj dziecka na bezpośredni kontakt ze słońcem, wybieraj miejsca półcieniste, ewentualnie unikaj ekspozycji między godziną 11 a 15, kiedy słońce oddziałuje na nas najintensywniej . O opalaniu przez pierwsze lata życia nie powinno być mowy!
 2. Zawsze minimum 15 minut przed wyjściem aplikuj na skórę całego ciała produkt z filtrem przeciwsłonecznym, pamiętając zwłaszcza o uszach i nosie
 3. Powtarzaj aplikację co 2 godziny oraz po każdym kontakcie z wodą (jeżeli krem z filtrem, który posiadasz nie jest wodoodporny)
 4. Wybieraj kosmetyki przeznaczone dla dzieci z filtrem SPF 50, ponieważ zwykle są one przebadane i zawierają bezpieczniejsze od chemicznych – filtry mineralne, naturalne, jak tlenek cynku czy dwutlenek tytanu. Nie wywołują one alergii i działają jak „lustro”, odbijając i rozpraszając promienie słoneczne, więc nie będą dodatkowo przegrzewać skóry dziecka
 5. Ponieważ słońce wysusza skórę, nawilżaj codziennie po kąpieli skórę swojego dziecka, np. przy użyciu emolientów
 6. Jeśli nieszczęśliwie pociecha dozna choćby najmniejszego oparzenia słonecznego (1 stopień: zaczerwienienie i ucieplenie miejsca oparzonego) postaw na naturalną regenerację skóry produktami na bazie żelu aloesowego o zawartości minimum 90 proc. i niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem
 7. Nawadniaj organizm napojami niesłodzonymi, bo dzieci są bardziej narażone na ogólne odwodnienie
 8. Nie przegrzewaj dziecka, ponieważ na skórze pojawią się potówki; zakładaj mu lekkie i przewiewne ubranka, również z materiałów chroniących przed promieniowaniem UV
 9. Czas letni to również wzmożona aktywność owadów – wybieraj kosmetyki (tzw. repelenty) przeznaczone dla dzieci, aby nie podrażniać skóry, oparte na naturalnych substancjach lub produkty typu plasterki lub bransoletki aromatyczne odstraszające owady.

*Autorka artykułu jest doktorem kosmetologii, specjalistą z NZOZ All-Medicus z Katowic.

 

 

Kategoria: Porady ekspertów

Zobacz także

Wieś to dla dzieci bardzo dobre miejsce na spędzenie wakacji (fot. sxc.hu)

Agroturystyka to bardzo popularna forma spędzania wakacji, szczególnie dla rodzin z malutkimi dziećmi.  Przebywanie w czystym środowisku, na łonie natury, z daleka od miastowego hałasu i brudu, może bardzo pozytywnie wpłynąć na całą rodzinę. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Wakacje na wsi - co warto wiedzieć?