Siecioholizm u dzieci – choroba XXI wieku

piątek 7 sierpnia 2015
  • Wzrasta liczba dzieci uzależnionych od komputera (fot. foter.com)
    Wzrasta liczba dzieci uzależnionych od komputera (fot. foter.com)
Siecioholizm to zjawisko, które charakteryzuje się niekontrolowanymi aktywnościami w sieci: uzależnieniem od komputera, gier online czy serwisów społecznościowych. Ten problem dotyczy także dzieci. Do czego może to prowadzić i jak rozpoznać pierwsze objawy?

Nowe zjawisko w Polsce

Siecioholizm to pojęcie nowe w Polsce, chociaż w Stanach Zjednoczonych czy Japonii walczy się z nim już od dawna. Tam przeprowadzane są badania, których głównym celem jest oszacowanie jaki procent użytkowników online jest uzależnionych od sieci. Stąd wiadomo, że problem ten powiększa się z miesiąca na miesiąc. W Polsce jednak takie badania nie są przeprowadzane. Dlatego nie mówi się głośno o tym zjawisku, a wielu rodziców nie jest nawet świadoma epidemii, która może szybko wybuchnąć na terenie naszego kraju.

Jak rozpoznać uzależnienie u dziecka?

Przede wszystkim trzeba obserwować zachowanie dziecko przez pewien czas, na przykład przez miesiąc. Jeżeli dziecku można przypisać choć jeden z wymienionych poniżej punktów, to znak, że trzeba zareagować. Dziecko:  

  • jest pochłonięte i zaabsorbowane internetem do tego stopnia, że potrafi spędzać ponad 3 godziny online bez przerwy,
  • staje się agresywne kiedy prosimy je o wyłączenie komputera,
  • unika zabaw z innymi dziećmi i omija ważne spotkania rodzinne,
  • jest zamknięte w sobie i uśmiech się tylko wtedy kiedy jest online,
  • używa internetu w celu ucieczki od szkoły, robienia zadania domowego,
  • nie ma innego zainteresowania niż granie w gry na komputerze nie tylko te o tematyce wojennej czy strategicznej, ale również te o tematyce dziecięcej czy sportowej.

Skutki siecioholizmu

Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że skutki siecioholizmu mogą być bardzo groźne. Po pierwsze, dziecko uzależnione od sieci bardzo łatwo i szybko izoluje się od społeczeństwa. Czuje się nierozumiane przez innych, a jedyną radość sprawia mu włączenie kolejnej gry na portalu z darmowymi grami. Takie dziecko szybko traci kontakt z rówieśnikami, jest coraz bardziej samotne i przygnębione, a spotkania z rodziną są zawsze przymusem. Po drugie, dziecko takie może otrzymywać gorsze oceny w szkole, mniej się skupiać na zajęciach i mieć poważne problemy z nauką. Brak koncentracji i chęć ucieczki do domu to tylko jedyne z szybko postępujących czynności wykonywanych przez ofiary siecioholizmu. Co więcej, układ nerwowy i psychika dziecka może zostać uszkodzona. Będzie ono bardziej agresywne, skłonne do wybuchów emocjonalnych, pogorszy się jego widzenie czy słyszenie, a także może się u niego pojawić problem wyobcowania czy problem okazywania głębszych uczuć bliskim.

Co robić, kiedy nasze dziecko jest uzależnione?

Dowiedzmy się co tak bardzo naszą pociechę interesuje (filmy, gry strategiczne, czaty itp.), dowiedzmy się dlaczego akurat to a nie coś innego sprawia mu przyjemność i wciąga ponad miarę. Spróbujmy różnych alternatyw, ustalmy jasne zasady korzystania z uzależniających sprzętów. Ważne jest, aby rodzice sporządzili dziecku dokładny plan dnia i wyznaczyli ramy czasowe korzystania z sieci. Bądźmy konsekwentni i dajmy dobry przykład.
Niestety, żyjemy w epoce zinformatyzowanej, dlatego niemożliwa jest całkowita rezygnacja z internetu. Najczęściej jednak uzależnienie od internetu, podobnie jak uzależnienia od alkoholu czy narkotyków, można wyleczyć stosując terapie proponowane przez specjalistyczne placówki (pomoc oferuje m.in. katowicki gabinet psychologiczny Twój Balans. Wykaz innych placówek na Śląsku można znaleźć na stronie: uzależnienia.info).

* Specjalistka do badań wpływu gier na społeczeństwo firmy Poki.

Kategoria: Porady ekspertów