Skrócenie cyklu i wątpliwości: jaką antykoncepcję wybrać?

niedziela 20 marca 2016
  • Co robić, gdy cykl ulega skróceniu? (fot. foter.com)
    Co robić, gdy cykl ulega skróceniu? (fot. foter.com)
Anna z Piekar Śląskich: Witam, mam 37 lat i dwoje dzieci. Za młodu miałam nieregularne miesiączki, ale ustabilizowało się to, kiedy zaczęłam przyjmować środki hormonalne. Po ich odstawieniu cykl uległ skróceniu.

Najpierw przyjmowałam Cilest, po urodzeniu dzieci Microgynon. Kilka miesięcy temu odstawiłam tabletki ze względu na problemy z żołądkiem (miałam wrzody). Teraz nie biorę żadnych tabletek antykoncepcyjnych i zauważyłam, że mój cykl (tak jak to miało miejsce za młodu) bardzo się skrócił. Kiedyś (nawet w pierwszych miesiącach po odstawieniu tabletek) okres miałam regularny co do godziny ;) co 28 dni. Teraz zdarza się co 23, co 21. Nie wiem czym to jest spowodowane. Co mogę z tym zrobić? Wrócić do tabletek?
 

Odpowiedź:
Szanowna Pani Anno, przyczyn zaburzeń cyklu mogą być dziesiątki. Są one związane z samym mechanizmem hormonalnym, a mogą też być objawem jakiejś choroby. Przyczyna może wystąpić na każdym piętrze regulacji hormonalnej: podwzgórze, przysadka, jajniki, patologie macicy i wiele innych. Objawy mogę być bardzo różne i wymagają dokładnego wywiadu celem określenia konkretnej przyczyny. Nie wspomina pani jednak o innych dolegliwościach, a okresy co 21 - 23 dni jeśli nie są zbyt obfite, bolesne - nie stanowią problemu zdrowotnego.
Jeśli potrzebuje Pani antykoncepcji można rozważyć inne metody niż tabletki dwufazowe, które blokują owulację. Mamy do dyspozycji kilka rodzajów antykoncepcji np. minipigułkę - to rodzaj antykoncepcji jednofazowej. Składnikiem preparatu jest wyłącznie pewien typ progesteronu ( hormonu drugiej fazy cyklu ). Zadaniem tego preparatu jest zablokowanie wzrostu endometriu, zagęszczenie śluzu, zniesienie ruchu robaczkowego jajowodów. W czasie stosowania takiej antykoncepcji nie występują krwawienia miesięczne. Można ją stosować w czasie karmienia. Kolejną możliwością są różnego typu wkładki domaciczne. Jeśli rozważacie Państwo ciążę można cykl przedłużyć stosując gestageny – to także pewien typ progesteronu, stosowany w celu regulacji cyklu w drugiej jego fazie.
Jaka metoda antykoncepcji jest odpowiednia dla pani – na to pytanie najlepiej odpowie pani lekarz ginekolog, po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu i badania ginekologicznego.

 

* Ginekolog, współwłaściciel i dyrektor ds. lecznictwa prywatnego szpitala ginekologiczno-położniczego w Katowicach Łubinowa 3.

Kategoria: Porady ekspertów

Zobacz także

W ciąży mogą pojawić się na skórze różnego rodzaju zmiany (fot. foter.com)

Oczekiwanie na narodziny dziecka to piękny czas w życiu każdej kobiety. Nasze ciało podlega niezwykłym zmianom, które potwierdzają „cud natury”. Jednak wiąże się to też z różnymi dolegliwościami i problemami natury estetycznej. Jedną z nich jest cellulit. Jak sobie z nim radzić? Jest kilka sposobów.

 

8 sposobów na cellulit w ciąży